25.4 C
Skopje
18.6.2019 - 19:20

Проекти од 34 училишта наградени на „Предизвик за млади истражувачи 2“

Триесет и четири проекти на основни и средни училишта се наградени на „Предизвик за млади истражувачи 2“ во организација на Фондот за иновации и...

Обезбедени 38 милиони евра за 202 проекти за рурален развој

Преку Програмата за рурален развој, која се спроведува од Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој, од буџетот обезбедени се финансиски средства...

Државата дава под закуп 600 хектари земјоделско земјиште

Вкупно 318 договори ќе се склучат по јавниот повик за давање под закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост до три хектари. Потпишувањето на...

Туристите само протрчуваат низ Македонија

Синиша Пекевски, организатор и модератор на меѓународната конференција за туризам „Почувствувај го Скопје“ Туристите кои доаѓаат во Скопје се задржуваат само еден ден и продолжуваат...

Намалување на невработеноста за 4,8 отсто, растот на БДП изнесува 4,1 отсто

Растот на БДП во првиот квартал изнесува 4,1 отсто и е највисок квартален износ во последните две години, информираа премиерот Зоран Заев и вицепремиерот...

„ПерпетууМобиле“ прослави јубилеј од 25-годишно постоење

Во пријатна атмосфера и одличен амбиент компанијата „ПерпетууМобиле“ во средата го прослави своето јубилејно 25-годишно постоење. На настанот беа присутни поголем дел од нивните клиенти...

„Вози право, вози здраво“ по петти пат низ улиците на Скопје

Оваа сабота ќе се одржува петтото издание на општествено одговорниот настан на Стопанска банка АД - Скопје „Вози право, вози здраво“. Затоа, во периодот...

Ќе се олеснуваат трговијата и транспортот на Западен Балкан

Со 26,2 милиони евра од Светска банка ќе се подобрува инфраструктурата, ќе се модернизираат институциите и ќе се зајакне нивната соработка со цел олеснување...

Македонија учи да плива со Еуролинк осигурување

Четврта година по ред Еуролинк осигурување во рамките на платформата за Kорпоративнa општествена одговорност „Еуролинк – Вашата врска со вистинските вредности“, ја организира добропознатата...

До стручен кадар преку учење и работење во исто време

Дуалното образование има незаменлива улога во обезбедувањето соодветна работна сила со потребните вештини и компетенции за поддршка на економскиот пораст, согласни се стопанствениците Дуалното образование...