17 C
Skopje
25.9.2018 - 17:34

Николовски: Посветени сме на развојот на пчеларството

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, кој учествува на меѓународна министерска конференција во Словенија посветена на пчеларството, порача дека оваа гранка е...

„Гринјард“ ќе бара извозници на свежо овошје и зеленчук

Идната недела во Македонија ќе дојдат претставници на „Гринјард“, компанијата - лидер во обезбедувањето свежо овошје и зеленчук за европските супермаркети. Како што најави Татјана...

Анѓушев на средба со германска стопанска делегација

Размената меѓу Македонија и Германија годинава би можела да достигне до четири милијарди евра, беше посочено на денешната средба во Скопје меѓу вицепремиерот за...

И Сузуки, Мазда и Јамаха лажирале тестови за нивото на издувни гасови

Еден месец по компанијата Нисан, јапонските производители на автомобили Сузуки, Мазда и Јамаха Мотор признаа дека ги фалсификувале резултатите од мерењето издувни гасови на...

Производителите на пченица бараат интервентен откуп од државата

Интервентен откуп на пченицата, иако е доцна, побараа производителите на лебното зрно од Пелагонискиот, Полошкиот и од Скопскиот регион на денешната средба во Прилеп...

Сугаревски: Општините да ги користат средствата од Европска инвестициона банка за инфраструктура

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски и градоначалникот на општина Желино Блерим Сејдиу направија увид во изведувањето на градежните работи за водовод и...

Еврокомесарот Московичи ги поздрави реформите за фискална транспарентност

Министерот за финансии Драган Тевдовски и македонската делегација денеска во Брисел имаа работен состанок со еврокомесарот за економски и финансиски прашања, Пјер Московичи. На средбата,...

На летна работа во странство околу 5.000 македонски студенти

На работа во странство заминуваат само десет отсто од активните студенти во Македонија, додека во соседните земји тој процент се движи од 17 до 25 Студентите...

Цените на нафтата продолжуваат да растат

Цените на нафтата денеска го надминаа нивото од 74 американски долари на меѓународните берзи, поттикнати од неочекуваниот пад на резервите во САД и...

Изградбата на експресниот пат Штип-Радовиш почнува за десетина дена

Изградбата на експресниот пат Штип-Радовиш ќе почне за десетина дена и можно е негово завршување до крајот на оваа година, најави премиерот Зоран Заев...