21.4 C
Skopje
22.7.2019 - 10:28

Пчеларите бараат еднаков третман со другите земјоделски гранки

Веќе со години приходите од оваа дејност се нула, а трошоците за опремата и за репроматеријалите се двојно зголемени и повеќето од долгогодишните пчелари...

Поранешен директор на Фолксваген обвинет за улогата во „дизелгејт“

Обвинение против поранешниот извршен директор на Фолксваген, Мартин Винтеркорн покрена Федералното обвинителство од Детроит поради заговор за кршење на Законот за чист воздух...

Намалената побарувачка на телефони го намали профитот на „Самсунг“

„Самсунг Електроникс“ очекува пад на профитот во четвртиот квартал од 2018 година за 29 отсто во однос на истиот период претходната година. Причина за очекуваниот...

Тевдовски: Преку 30 милиони евра за локални проекти во Битола

Министерот за финансиии Драган Тевдовски најави повеќе локални проекти за општина Битола, за време на трибината која денеска се одржа во овој град со...

Горивата поевтинуваат за 1,5 денари по литар

Горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и...

Русија ја укина забраната за увоз на коскесто овошје од Македонија

Почнувајќи од 27 мај, Русија целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје од нашата земја, соопшти Министерството за земјоделство. Конкретно, од понеделник...

НБРМ ја намали основната каматна стапка на 2,5 проценти

Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ донесе одлука за намалување на основната каматна стапка за 0,25 процентни поени, односно од 2,75 на 2,50...

По Договорот од Преспа, ЕБРД очекува зголемување на инвестициите во Македонија и Грција

Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) очекува значително зголемување на своите инвестиции во Македонија и во Грција, по договорот за надминување на спорот...

Сивата економија ќе се намали со дисциплинирањето на даночните обврзници

Управата за јавни приходи во 2018 година спроведе 7.148 контроли за фискализација, од кои кај 826 беа утврдени неправилности, и тоа во најголем дел...

Шарп ќе го обновува компјутерскиот оддел на Тошиба

Јапонската компанија Шарп најави дека ќе го купи веќе замреното одделение за производство на персонални компјутери на Тошиба за 36 милиони долари. Тошиба се повлече...