30 C
Skopje
22.9.2018 - 17:29

Сугарески: Бараме решение да не се укине меѓународниот воз Белград-Солун-Белград

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески вели дека прави напори да не се реализира најавеното укинување од 1 октомври на меѓународната железничка патничка...

Од 1 октомври фирмите и институции за катастарски услуги ќе аплицираат само електронски

Агенцијата за катастар на недвижности ја пушти во функција надградената апликација „еКат шалтер“ преку која геодетските фирми, министерствата, општините, банките, нотарите и извршителите ќе...

НЛБ со нов начин на плаќање

НЛБ банка ја промовираше новата услуга НЛБ пеј мобилен паричник, која овозможува бесконтактно плаќање на продажните места преку мобилен телефон. Станува збор за современа...

Подобрување на европскиот транспортен коридор со 10 милиони евра кредит

Со 10 милиони евра кредит од Европската банка за обнова и развој целосно ќе се реконструира и модернизира патот од Крива Паланка до граничниот...

Пазарите во Европа отворени за македонските производи, недостигаат европски стандарди

Пазарите во Европа немаат бариери за увоз на македонски производи, но она што им недостига на македонските компании е што треба да имаат исполнето...

Колкаво е влијанието на референдумот врз економијата

Со наближувањето на референдумското изјаснување за спогодбата со Грција, неизбежно се поставува прашањето дали и како тоа ќе се одрази врз економскиот развој во...

Анѓушев: Можно е придонесите на текстилните и кожарските работници да бидат замрзнати

Владата размислува за мерката за замрзнување на придонесите на работниците во текстилната и кожарската индустрија. Ова денеска го најави вицепремиерот за економски прашања Кочо...

Поддршка од „Бортас“ за младите претприемачи за купување деловен простор

Градежната компанија „Бортас“ започнува нов проект за поддршка на сите микро, мали и средни претпријатија што се во потрага по сопствен деловен простор. Препознавајќи го...

Завршени тендери за реконструкција на 31 регионален пат во должина од 361 километар

До крајот на градежната сезона се очекува да заврши реконструкцијата  на 10 километри од  Скопската обиколница на делот помеѓу клучка Стајковци и клучка Мирковци....

ДИЗ: Кочанскиот ориз не е генетски модифициран

Оризот од Кочанско не е генетски модифициран, покажаа суперанализите направени во германската лабораторија „Еурофинс ХОС тестинга“ во Софија. Како што соопшти директорот на Државниот инспекторат...