21.3 C
Skopje
21.9.2019 - 17:56

Сугарески: Градежните активности ќе дадат резултати во следниот квартал

Градежните работи и други капитални проекти на патната мрежа ќе придонесат за раст на градежништвото во втората половина на оваа година со што позитивно...

Становите нема да поевтинат

Градежната комора при Сојузот на стопански комори (ССК) ја поздравува владината одлука данокот на додадена вредност при првата продажба на становите да остане пет...

Азески: За поголема конкурентност на македонските производи да се инвестира во Коридорот 8

Македонија има сериозна трговска размена од 1,2 милион долари и стоковна размена од 22,1 отсто со Турција, Албанија и со Бугарија, земјите што ги...

Кризата со челикот ќе ја блокира целата економија

Ако Македонија не биде изземена од мерките за челикот на САД и на ЕУ, се доведуваат во прашање реализирањето на најавените економски реформи во...

Уште четири дена за аплицирање за земјоделски субвенции

На 12 јуни годинава завршува рокот за поднесување барања за субвенции за растително и сточарско производство, соопшти денеска директорот на Платежната агенција Николче Бабовски. Досега,...

Трошоците на живот пораснале 1,7 процент

Трошоците на живот во мај годинава во однос на претходниот месец бележат пораст од 1,0 проценти, а во однос на мај лани пораст од...

Анѓушев: Енергетиката е круната на економијата

Енергетиката е круната на целата економија и е крвотокот на економијата во секоја држава, порача вицепремеирот за економски прашања Кочо Анѓушев на првиот Македонски...

Платежната инфраструктура во Македонија е во линија со светските стандарди

Платежната инфраструктура во Македонија е во линија со европските и со светските трендови и стандарди и постојано се унапредува и надградува, ова беше истакнато...

Текстилците се жалат за минималната плата, најавуваат отпуштања

Над 5.000 луѓе може да останат без работа поради воведувањето на минималната плата и одлуката на Уставниот суд да го укине нормираниот учинок, а...

Македонскиот челик ќе се стопи во војната помеѓу САД и ЕУ

Нашата челична индустрија нема позначајни количества во структурата на американскиот увоз на челик и на ниеден начин не придонесува за гневот на американската администрација,...