25.7 C
Skopje
19.7.2019 - 12:41

Анѓушев: Предвидениот раст на БДП од 3,2 отсто може да се реализира

Вицепремиерот Кочо Анѓушев и покрај растот од 0,1 отсто во првиот квартал е оптимист дека до крајот на годинава може да се реализира предвидениот...

Шапуриќ: Економскиот раст мора да е компатибилен со грижата за животната средина

Евроатланската агенда на Македонија, економскиот раст, унапредување на животната средина се дел од темите за кои вчера во Мадрид говорел министерот задолжен за регулатива...

Пазарџиите неподготвени за законска трговија

Стопанската комора на Македонија бара да се одложи примената на Законот за трговија на зелените пазари, што треба да почне од 1 јануари идната...

Поскап туризам поради зголемување на цената на нафтата

Асоцијацијата „Глобал бизнис травел“ соопшти дека се очекува во 2019 година авионските билети да поскапат и до седум отсто, додека цените во хотелите може...

Сириската криза ја поскапе нафтата

Цената на нафтата го достигна досега највисокото ниво во изминатите три години, откако претседателот на САД Доналд Трамп се закани дека ќе лансира проектили...

ЕБОР и Шпаркасе банка Македонија ќе го зголемат финансирањето на локалните МСП

Шпаркасе Банка Македонија е втората македонска банка која ќе и се приклучи на иницијативата на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за поттикнување...

Исплатата на субвенциите за тутунот почнува идната недела

Исплатата на субвенциите за тутунот од реколтата 2017 ќе почне следната недела, а зголемени субвенции ќе добијат над 23.400 тутунари, соопшти денеска Министерството за...

Обиколницата над Битола ќе се реконструира за осум месеци

Цели 8 месеци ќе трае реконструкцијата на обиколницата над Битола. Дотогаш министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски упати апел до возачите да бидат...

Шпаркасе Банка Македонија ја презеде функцијата Чувар на имот на средствата на пензиските фондови...

Шпаркасе Банка Македонија почнувајќи од 3.10.2018 година, ги презема активностите и функцијата на Банка чувар на имот на средствата на пензиските фондови со кои...

Студентска конференција за енергетска ефикасност

Повеќе од 90 студенти со свои научни трудови учествуваат на шестата Студентска конференција за енергетска ефикасност и одржлив развој (СКЕЕОР), која се одржува на...