28.2 C
Skopje
20.6.2019 - 13:48

Сугарески: Средствата за гасоводот што нема да се искористат, ќе се пренаменат

Средствата планирани за изградба на гасоводот што нема да бидат искористени до крајот на годината, ќе се пренаменат за реализација на други проекти, најави...

Холандска банка треба да плати 775 милиони евра поради перење пари

Холандската банка ИНГ треба да плати 775 милиони евра како дел од спогодбата со обвинителите, кои обвинија дека нејзините финансиски контроли се толку слаби...

Македонија 84-та во светот според глобалната конкурентност

Македонија е рангирана на 84. место во Извештајот за глобалната конкурентност што го изработува Светскиот економски форум. Во извештајот за 2018 година се вклучени 140...

Царината ќе ги блокира граѓаните за царински долг

Царинската управа на Република Македонија со најавените измени на Законот за банки ќе добие право да изврши блокирање на банкарската сметка на физичкото лице...

Епл ќе гради ново седиште во Остин вредно милијарда долари

Епл најави изградба на ново седиште во Остин, главниот град на американската сојузна држава Тексас, при што планира да инвестира една милијарда долари, јавуваат...

ЕП бара казни за измамниците со километража кај половните возила

Европскиот Парламент(ЕП) со големо мнозинство го изгласа извештајот за манипулација со бројачите на километри при продажбата на користени возила, со кој се предлагаат законски...

Турската централна банка ја зголеми основната каматна стапка

Турската централна банка денеска ја зголеми основната каматна стапка од 17,75 отсто на 24 отсто, за да ја стави под контрола инфлацијата и да...

До крајот на јуни ќе заврши реконструкцијата на патот Кочани – Делчево

Во завршна фаза се градежните работи за санирање на свлечиштата и големите оштетувања на коловозот на патниот правец Кочани – Делчево. Санирани се критичните места...

Вонредна седница на Стопанската комора за прогресивното оданочување

Управниот одбор на Стопанската комора на Македонија денеска ќе одржи вонредна седница за најавеното прогресивно оданочување и ефектот од оваа мерка врз работењето на деловните...

Бруто надворешниот долг на крајот на 2018 година намален за 489 милиони евра

Бруто надворешниот долг на крајот на 2018 година се намали за 489 милиони евра и изнесува 7.908 милиони евра или 73,7 отсто од БДП,...