НБРМ: Поповолна состојба во економијата во вториот квартал

Состојбата во економијата е малку поповолна од првиот квартал, смета советот на Народната банка на Република Македонија. Од НБРМ истакнаа дека по олабавувањето на...

Еврокомесарот Московичи ги поздрави реформите за фискална транспарентност

Министерот за финансии Драган Тевдовски и македонската делегација денеска во Брисел имаа работен состанок со еврокомесарот за економски и финансиски прашања, Пјер Московичи. На средбата,...

Саем за градежништво, Технома и Realexpo од 24 до 28 октомври

Од 24 до 28 овој месец ќе се одржи 15. Меѓународен саем за градежништво и 8. Саем на недвижности и инвестиции - Realexpo. Во...

Собранието го донесе Буџетот за 2019 година

По три дена расправа, со 61 глас „за“ и 15 „против“, Собранието на Република Македонија попладнево го изгласа Буџетот за 2019 година. Вкупните планирани...

Соработката меѓу странските и домашните компании од зaедничка полза

Слабата технолошка развиеност, немањето стандардизација и сертификација, јазови во цената и производството, ограничен капацитет на производство, меките вештини и човечкиот капитал се главните причини...

Само пет отсто од компаниите извезуваат

Најголем капацитет за освојување нови пазари или за интензивирање на постојниот извоз имаат компаниите од прехранбениот сектор, фармацевтската, хемиската, дрвната, металската, текстилната и индустријата...

Годишна заштеда на околу 50.000 домаќинства е 100 денари

Една од најдобрите мерки за справување со сиромаштијата, која е во подем, особено во градските средини, е активирање на сиромашните лица на пазарот на...

Намалената побарувачка на телефони го намали профитот на „Самсунг“

„Самсунг Електроникс“ очекува пад на профитот во четвртиот квартал од 2018 година за 29 отсто во однос на истиот период претходната година. Причина за очекуваниот...

Нетранспарентноста ги поскапува и ги забавува инфраструктурните проекти

Инфраструктурните проекти нема да се одолжуваат и за нив ќе нема дополнителни трошоци доколку при одлучувањето навреме се вклучи јавноста, порачаа учесниците на регионалната...

Најавена нова инвестиција од 7 милиони евра

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и министерот за економија Крешник Бектеши, денеска ја посетија Технолошко-индустриската развојна зона Тетово....