1 C
Skopje
16.12.2018 - 11:50

Анѓушев: Проектираниот раст со сигурност ќе се реализира

Проектираниот економски раст од 3,2 проценти следната година со сигурност ќе се реализира, откочени се крупните инфраструктурни проекти во патната и железничката инфраструктура, а...

Анѓушев: „Југохром“ ќе проработи кога ќе ги исполни еколошките стандарди

Не може „Еко Герила“ или која било друга организација да кажува дали некоја компанија ќе работи или не. Никој не може да биде над...

Тевдовски: Буџетот со одлична кондиција, немаме потреба од ребаланс

Макроекономските показатели се одлични и позитивни, а и ликвидноста на буџетот е одлична и од тој аспект нема потреба од ребаланс на буџетот, ...

Гласајте за вашите омилени социјални бизниси!

Во тек е гласањето за избор на најдобрите идеи за социјални младински бизниси како дел од Наградата за социјално претприемништво – Social Impact Awards...

Макрон предложи ревизија на даночните стапки на горивата на секои три месеца

Францускиот претседател Емануел Макрон во обид да го намали притисокот од страна на демонстрантите, кои се незадоволни поради високите цени на горивата, предложи метод...

ССК: Градежништвото во фокус на јавно-приватниот дијалог

Подобрувањето на состојбата во градежниот сектор, кој во изминатите два квартали бележи стагнација, било во фокусот на денешната средба на претседателот на Градежната комора...

Бизнисмените стравуваат од намалување на конкурентноста

Доколку се реализира прогресивното оданочување, тоа ќе има негативни последици врз целата бизнис-заедница, со тоа што ќе се зголеми сивата економија и ќе се...

Peugeot Ready to go!

Компанијата Еуроимпекс, во своите салони во пресрет на Новогодишните празници, има предновогодишни понуди за сите клиенти. Клиентите можат да изберат помеѓу Peugeot 208, 308,...

ДЗС: Стапката на невработеност во третиот квартал се намали на 20,8 отсто

Стапката на невработеност во третиот квартал од годинава се намали на 20,8 отсто, објави Државниот завод за статистика. Стапката на невработеност на крајот на...

Основачот на ВестЏет и ЏетБлу ќе основа нова нискобуџетна авиокомпанија

Дејвид Нилман, основачот на авиокомпаниите ВестЏет и ЏетБлу, најави дека планира да отвори нова нискобуџетна авионска компанија. Нилман рече дека во компанијата, за која се...