Од 1 јануари ослободени од царина ќе бидат малите пратки до 90 евра

Од 1 јануари 2020 година ослободени од царина ќе бидат малите пратки до 90 евра. Со донесени измени на Уредбата, се зголемува прагот на...

Сингапур – држава дадилка

Ние сме прагматичари. Ние не се држиме до никаква идеологија-Ли Куан Ју Сингапур се наоѓа во југоисточна Азија, на јужниот дел на Малезија, северно од...

Централен регистар ќе го продолжи рокот за поднесување годишна сметка

Согласно барањата пристигнати до Централниот регистар меѓу кое и од Комората на сметководители, со кои се бара одложување на рокот за доставување на годишна...

Владата го усвои Предлог-буџетот за 2019

Владата го усвои Предлог-буџетот за 2019 година со кој вкупните приходи и расходи се во рамки на проектираните параметри на Министерството за финансии. Буџетскиот...

Банкнотата од 500 евра заминува во историјата

Седумнаесет од 19 централни банки во еврозоната од 27 јануари повеќе нема да издаваат банкнота од 500 евра, соопшти Европската централна банка (ЕЦБ). За да...

Пандемиска навала за доброволно здравствено осигурување

Во текот на 2020 година бројот на осигуреници што користат дополнително здравствено осигурување е зголемен за пет пати и достигнал 114.559 лица Во текот на...

Охридска банка станува дел од групацијата Шпаркасе

Објавени првите бенефити за клиентите на Охридска Банка и Шпаркасе Банка На 4 ноември беше извршена промена на сопственоста на Охридска банка АД Скопје, со...

Турската централна банка ја зголеми основната каматна стапка

Турската централна банка денеска ја зголеми основната каматна стапка од 17,75 отсто на 24 отсто, за да ја стави под контрола инфлацијата и да...

Цените на бензините остануваат исти, дизелот поевтинува

Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95, еуросупер БС-98 како и малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат, односно остануваат...

„Амазон“ со две нови седишта во Северна Америка

Гигантот во онлајн трговијата „Амазон“ соопшти дека за свое второ седиште избрал две локации во северниот дел на Америка – во околината на Њујорк...