Заев: Очекуваме зголемен број инвестиции од Австрија

Премиерот Зоран Заев денеска во Виена ги повика австриските бизнисмени да ја унапредат економската соработка со Македонија, која, како што оцени, развива добра економска...

Тур-операторите од Македонија и Романија бараат чартер летови

Македонија и Романија да се поврзат со директен, чартер лет на релација Скопје - Букурешт или Крајова - Охрид, бараат тур-операторите од двете земји....

Доларот зајакна, швајцарскиот франк и шведската круна со најголем пад

Доларот зајакна на 89,81 поени во однос на кошницата на валути од двонеделен минимум од 89,31 поен во средата, што претставува зголемување од 0,3...

Николовски: Очекувам решение за маркичките за брашното до 30 јуни

Очекувам до 30 јуни да се најде трајно решение за маркичките за брашното, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, без...

Британија годишно ќе губи по 100 милијарди фунти поради брегзит

Излегувањето на Велика Британија од Европската Унија, ако се спроведе според условите на предложениот договор, ќе резултира со четири отсто намалување на бруто-домашниот производ...

Калифорнија најави затворање на сите термоцентрали до 2045 година

Гувернерот на американската сојузна држава Калифорнија, Џери Браун го потпиша законот со кој државата се обврзува до 2045 година да произведува струја без емисија...

Анѓушев и Сугарески во работна посета на Србија

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска ќе престојуваат во службена посета во Белград каде...

Боинг ќе загуби милијарди долари поради одлуката на Трамп за Иран

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ги повлече САД од договорот со Иран, ги загрозува договорите на Боинг за обнова на иранската застарена...

Анѓушев: Енергетиката е круната на економијата

Енергетиката е круната на целата економија и е крвотокот на економијата во секоја држава, порача вицепремеирот за економски прашања Кочо Анѓушев на првиот Македонски...

Моделот за повратот на ДДВ за граѓаните допрва ќе се утврдува

Откако премиерот Зоран Заев викендов најави дека веќе од први јули ќе почне повратот на ДДВ, се стекна впечаток дека на процесот веќе се...