28.4 C
Skopje
20.7.2019 - 17:09

Зголемување на ефикасноста и намалување на човечките грешки и корупцијата

МАКЕДОНСКАТА ЦАРИНА СО РЕВОЛУЦИОНЕРНА СИСТЕМСКА СОЦДАД-МОДЕРНИЗАЦИЈА Системот има цел да доведе до олеснување на протокот на стоки и патници на граничните премини и терминалите, битно...

„Дојче банк“ укинува 18 илјади работни места до 2022 година

„Дојче банк“ објави дека до 2022 година ќе бидат укинати 18.000 работни места во рамки на опсежна реконструкција, со цел да се обнови профитабилноста...

Сингапур – држава дадилка

Ние сме прагматичари. Ние не се држиме до никаква идеологија-Ли Куан Ју Сингапур се наоѓа во југоисточна Азија, на јужниот дел на Малезија, северно од...

Ниту поранешната, ниту сегашната власт не го решава проблемот со гладта

Во светот се произведува храна која може да нахрани 12 милијарди луѓе, една третина од неа се фрла, а имаме една милијарда луѓе коишто...

 Заев: Достижна е просечна плата од 500 евра

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во Собранието соопшти некои од храбрите одлуки во економијата, што ги најави во претстојниот период. Тој најави замрзнување на...

Радикални системски промени за радикален пораст на БДП

На долг рок е битно да се работи на зголемување на потенцијалот на економијата, односно да може економските политики рапидно да ја поместат Македонија...

Намалување на невработеноста за 4,8 отсто, растот на БДП изнесува 4,1 отсто

Растот на БДП во првиот квартал изнесува 4,1 отсто и е највисок квартален износ во последните две години, информираа премиерот Зоран Заев и вицепремиерот...

Од Скопје до Штип за половина час, пуштен новиот автопат

Од денеска од Скопје до Штип ќе се стигнува за само половина час, АМСМ информира дека, од денеска 5 јуни 2019 година, автопатот Миладиновци-Свети...

Од 15 јуни се враќаат возовите за Солун и за Белград

Од „Железници“ информираат дека сезонава се воведуваат повратни карти по атрактивни цени. Попустите за билетот со воз се однесуваат за групни патувања меѓу Скопје...

Младите најпогодени од невработеноста

Еден од елементите за невработеноста се високите очекувања што младите ги генерираат по завршување на школувањето, кога често очекуваат идеална работа, со висока плата,...