4.5 C
Skopje
29.11.2020 - 10:51

АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г мрежите

Поради стравот кај јавноста Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г мрежите...

Одлична новогодишна понуда за оптички интернет од „НЕОТЕЛ“

Поради исклучително големиот интерес за време на есенскиот период како и потребата од квалитетен интернет во овие периоди на онлајн настава и работа од...

Опозицијата со амандмани на буџетот бара бесплатни ковид-тестови за сите граѓани

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ обвини дека Владата предлага, како што вели, партиски наместо граѓански буџет и посочи дека за предлог-буџетот на Македонија за следната...

Економијата ја губи војната со бирократијата

Наспроти ветувањата на сите досегашни влади дека ќе ја реформираат државната и јавната администрација, од стопанските комори велат дека реформата во овој сектор напредува,...

Битиќи и Деспотовски: Создаваме одлични услови за нови инвестиции во ТИР зоните

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, ја одржа првата...

Започна откупот на тутун во Прилеп

Во државната компанија А.Д. Тутунски комбинат денеска започна откупот на тутунот од годинашната реколта. Ова е втора компанија по „Соко таб“, што започна со...

Доделени наградите од наградната игра „Шпаркирај нов автомобил!“

Пред експозитурата на Шпаркасе Банка Македонија во Лептокарија, денес беа доделени наградите на среќните добитници од наградната игра „Шпаркирај нов автомобил!“. Наградната игра беше...

Бесими: Со буџетот се обезбедува поголема поддршка за домашното стопанство

За поддршка на инвестициите, конкурентноста, малите и средни претпријатија, домашниот туризам, како и целокупната област економски работи во 2021 година се обезбедени за 4,5...

Почнува откупот на тутунот, тутунарите очекуваат повисоки откупни цени

Во државната компанија АД „Тутунски комбинат“ денеска треба да започне откупот на тутунот од годинашната реколта. Пред неколку дена со откуп почна „Соко таб“,...

Се чекаат поволни ветришта за производство на струја

Откако Владата реши да се исклучат хидроцентралите поради неповолната хидролошка состојба, повторно се актуализира прашањето за алтернативните патишта во снабдувањето со електричната енергија, при...