Специјалитетите на софиската кујна

Заслепени од желбата за присвојување на целото словенско просветителско и културно наследство, бугарските политичари и...

Од Марс до Холивуд и назад

Многу е едноставно, стари. Пред да одам од овој свет би сакал да видам едни...

Престанете да ја споредувате Македонија со Руанда

Доколку сакаме да бидеме објективни, треба да разбереме дека токму нашата држава (како што некои...

КОВИД-19

Во Србија пристигаат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник 5“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола...

ЕУ се подготвува за воведување на сертификати за вакцинација

Европската Унија ќе воведе дигитални сертификати за вакцинација. Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лeјен, истакна дека на...

Рускиот истражувачки центар тврди дека „спутник В“ е ефикасна против мутациите

Руската вакцина „спутник В“ покажува добри резултати против новите мутации на коронавирусот, изјави за „Ројтерс“, Денис Логунов, заменик-директор на...

Иран набави 250 илјади дози вакцини на „Синофарм“

Иранското Министерство за здравство објави дека 250.000 дози од вакцината на кинескиот производител „Синофарм“ ќе пристигнат денеска од Кина. Заменик-министерот...

МАКЕДОНИЈА

СВЕТ

Стотици демонстранти завршија зад решетки во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар денеска уапси стотици демонстранти во најголемата акција спроведена од почетокот на протестите против воениот удар што се случи на 1 февруари. „Дефинитивно...

Панорама / Роденденски подарок од половина милион вакцини

Софија - Продолжува да се зголемува разликата меѓу двете најголеми партии во Бугарија, владејачката ГЕРБ и опозициската БСП, и во моментов таа е 4,8...

Пронајдени мутации на африкански коронавирус?

Во направените тестови на лицата заразени со коронавирус се пронајдени нови мутации, потврди Албана Фицо, директорката на Институтот за јавно здравје, по состанокот на...

„Братските републики“ го кријат заедничкиот имот од СФРЈ

По три децении од распадот на Југославија сѐ уште не е утврдено колкав е заедничкиот имот на поранешната заедничка држава, а сѐ уште трае...

СКОПЈЕ

ХРОНИКА

Куќен притвор за малолетникот што со автомобил удри во хирург

Судија определи куќен притвор и одземање на пасошот за 16-годишникот кој управувајќи возило без возачка дозвола прегази хирург, кој се здоби со тешка повреда...

Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака

Сведоштво на новинарот кој беше повреден на протестот за „Монструм“ На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на...

Се бара притвор за двајца учесници на протестот за „Монструм“

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест за пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за кривично дело – учество во толпа...

Вкупно 11 полицајци повредени на протестот за „Монструм“

На вчерашниот протест кој го организираа роднините на осудените во „Монструм“ повредени се вкупно 11 полицајци. Веднаш по протестот МВР јави дека бројот на повредни...

Осуденик од Идризово и 18 девојки од странство затекнати во локал во Тетово

Сопственик на локал во Тетово, осуденик од Идризово и 18 странски државјанки се приведени при контрола на полицијата. Полицијата притигнала во угостителскиот објект на патот...

СКОПСКИ ЛЕГЕНДИ

Во Скопје биле присутни најмоќните светски династии

Најинтересен е случајот со принцезата Симонида, ќерка на византискиот цар Андроник Втори и царицата Ирина. Таа приказна и денес не престанува да ги возбудува духовите и да ги инспирира историчарите и уметниците, а директно...

ЖИВОТНИ

АВТО-МОТО

ЗДРАВА ХРАНА

ЛОВ И РИБОЛОВ

ТЕХНОЛОГИЈА

ДОМУВАЊЕ

ЕКОНОМИЈА

ВМРО-ДПМНЕ: Власта ги изманипулира тутунарите

"Откупот на тутун заврши, откупувачите ги затворија откупните пунктови, а остана голема количина не откупен тутун.Од ВМРО ДПМНЕ цело време укажувавме, апелиравме, повикувавме да...

Километарски колони на граничните премини

Eвропскиот весник „Политико“ пишува дека поради новите ограничувања воведени за спречување на коронавирусите во Германија, возачите алармираат дека се третирани крајно нехумано. И домашните...

Груби, Димитров и Царовска станаа дел од Советот за рамномерен регионален развој

Конституиран е новиот состав на Советот за Рамномерен регионален развој и усвоена е програмата за 2021 година во вредност од 440 милиoни денари. Овие...

Битиќи: Две германски компании ги прошируваат своите интереси

Одржан третиот состанок на заедничкиот економски управувачки комитет помеѓу Македонија и Германија. Соработката помеѓу двете земји продолжува да се развива, две германски компании ги прошируваат...

Платниот промет во Македонска пошта почнува од понеделник

Од понеделник почнува функционирањето на платниот промет во Македонска пошта преку кој граѓаните ќе можат повторно да ги плаќаат своите сметки и да вршат...

„Пежо“ 208 и 2008 на врвот на своите категории на изборот за „Светски автомобил на годината за жени“

На 11-тото издание на изборот за „Светски автомобил на годината за жени“, ова уникатно жири, составено исклучиво од жени новинарки од автомобилскиот сектор, ја...

КОЛИБРИ

ЛИК

ИЗБОР

ЖИВОТ