26.2 C
Skopje
17.8.2019 - 15:14

МИСЛЕЊА

МАКЕДОНИЈА

СВЕТ

СКОПЈЕ

ХРОНИКА

Охриѓанец тешко повреден откако бил прегазен од сопственото возило

Охриѓанец е тешко повреден откако се обидувал да влезе и да го сопре возилото коешто само почнало да се движи наназад. Како што информира полицијата,...

Возач удрил во пешак во Тетово и побегнал

Возач удрил во пешак во Тетово, по што побегнал. Како што информира МВР, вчера било пријавено дека во Тетово, на крстосницата од булеварот „Видое...

Вработен во ЕВН загина од струен удар

Вработен од ЕВН загина од струен удар додека бил на терен во Крива Паланка. Како што информира МВР, вчера во 12 часот било пријавено...

Вработен изгаснал пожар во маркет во Скопје

Вработен успеал да изгасне пожар во маркет во Скопје, но притоа вдишал од чадот по што е пренесен во болница. Како што информира МВР,...

Кривична против кумановец поради предизвикување пожар

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Д.Ќ.(71) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело предизвикување општа опасност. - На 5.08.2019 околу...

Рустеми: Ќе пријавев ако чувствував влијание од Јанева за моето сведочење

Бурим Рустеми вели дека одговорил на сите прашања од обвинителството поврзани со случајот „Рекет”. Тој не сакаше да каже дали на состанок во понеделникот,...

Користољубие причина за второто убиство кај браната Турија

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите на браната Турија. Според...

Рустеми денеска ќе даде исказ за „Рекет“

Обвинителот Бурим Рустеми од Специјалното јавно обвинителство денеска треба да даде исказ во Обвинителството за организиран криминал за случајот „Рекет”, откако неговото сослушување вчера...

СКОПСКИ ЛЕГЕНДИ

ЖИВОТНИ

АВТО-МОТО

ЗДРАВА ХРАНА

ЛОВ И РИБОЛОВ

ТЕХНОЛОГИЈА

ДОМУВАЊЕ

ЕКОНОМИЈА

Македонците би можеле да го дочекаат стандардот на ЕУ за 75 години?

Според извештајот на Светска банка, економскиот раст на Македонија во 2018 година беше понизок во споредба со соседните држави, околу 25 отсто од населението...

Пад на издадените одобренија за градба

Во јуни 2019 година се издадени 202 одобренија за градење, со што е регистриран пад на издадените одобренија за 1,5 отсто во однос на...

Пензионерите бараат годините да не бидат услов за кредити

Сојузот на здруженија на пензионери на Македонија се залага да се олабават условите за добивање кредити за пензионерите во земјава, бидејќи тие имаат редовни...

Азискиот економски тигар Тајван е модел што многумина се обидуваат да го достигнат

Во втората половина на 20-от век, Тајван беше една од најуспешните светски економии. Иако конкуренцијата и стабилното претприемништво предводено од технологијата опаднаа, силната економија...

КОЛИБРИ

ЛИК

ИЗБОР

ЖИВОТ

СПОРТ

Фудбалер на сезоната 2018/2019: Меси, Роналдо или Ван Дајк?

Лионел Меси од Барселона, Кристијано Роналдо од Јувентус и Вирџил ван Дајк од Ливерпул се...

Египет и Португалија најавуваат прекројување на светската ракометна мапа

Овие две репрезентации во блиска иднина ќе бидат меѓу водечките во светски рамки, откако обезбедија...

Кирковски сам се искачи на еден од најтешките алпски врвови, Вајсхорн (4.506 м)

Mакедонскиот планинар Александар Кирковски успешно, во соло стил, се искачи на еден од најтешките алпски...

Проклетството меѓу стативите и натаму го мачи Ливерпул

Со голема смиреност и самоувереност, голманот кој како слободен играч летово пристигна во редовите на...

Ферари крои тактика за да стигне до првата победа

Мина повеќе од половина од годинашната натпреварувачка сезона во Формула 1, а тимот на Ферари...

МУЛТИМЕДИЈА