Стравуваме од можноста брат да го нападне братот и сосед соседот

Тие истакнаа дека во Македонија се соочуваат со игнорирање од многу медиуми и затоа сакаат да ги образложат своите ставови во регионот, а по Софија и Белград, најавуваат прес-конференции во Тирана, Приштина и во Солун. Гостите на вчерашниот настан, кои беа и од медиумите, но и од академските кругови, се интересираа за многу дополнителни прашања за случувањата во Македонија ...

   
 
Потрагата по подобар живот им заврши на шините
Патнички воз завчеравечер удри во група мигранти што се движеле по пругата кај Велес. Во несреќата настрадаа 14 лица. Повеќето од жртвите се на возраст од околу дваесет години, со потекло од Авганистан и од Сомалија ...
„Бомбите“ ја потресоа ДУИ
Додека на теренот се разработуваат различни сценарија за иднината на ДУИ, нејзиното раководство на чело со Али Ахмети, барем досега, го игнорира незадоволството и не покажува никакви знаци дека би можело да ја напушти власта ...
Заклучоците да влијаат за решавање на кризата
Досегашните искуства покажуваат дека ефектот од постојаните заклучоци и мислења на институциите на ЕУ не е толку видлив во Македонија, што од една страна може да значи и недоволно ангажирање на политичарите во земјава за промена ...
СДСМ достави до обвинителството докази од 100.000 разговори
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчера до Јавното обвинителство достави транскрипти поврзани со, како што изјави, конструираните случаи „Пуч“ и „Поткуп“ ...
ВМРО-ДПМНЕ: Заев ќе се демантира, против него постојат непобитни докази
Изјавата на Зоран Заев е само празен и несериозен обид да се оправда за финансиско-корупциските криминални случаи и аферата „Пуч“ во кои е заглавен, реагира ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, ...
Одбележана 110-годишнината од смртта на војводата Христо Узунов
Узунов и неговите соборци опколени од турскиот аскер и не сакајќи живи да се предадат, одлучиле да се самоубијат во куќата на Костадиница во селото Цер. Овој настан своевремено силно одекна во целиот свет и беше претставен ...
Почна проектот за подобрo водоснабдувањe
Почна изградбата на нов цевковод од месноста Вруточки Анови до објектот на филтер-станицата во Вруток ...
Извештај што може инспиративно да дејствува на другите компании
Во рамките на вчерашниот „Отворен ден“, фабриката за фероникел „Фени индустри“ во Кавадарци го претстави најновиот извештај за општествена одговорност на компанијата за 2014 година ...
Се пробиваат тунелите на автопатот Кичево - Охрид
Околу два месеца работниците на кинеската компанија „Синохидро корпорејшн лимитед“ интензивно работат на пробивање на тунелите под Пресека, каде што ќе поминува трасата на новиот автопат Кичево - Охрид ...
 
  Powered by Nova Makedonija