За редакцијата на „Нова Македонија“, која и минатите години имаше свои претставнички на маратонот, годинава во штафетната трка (4х10 км) ќе настапат Марија Георгиевска, Антонија Поповска-Христов, Емилија Георгиевска и Сања Јачевска ...
 
Фудбал
Работнички сигурен пред третото клучно дерби
Фудбалерите на Работнички го отворија плејофот со победа над Силекс со 3-1, на домашен терен, во саботата, со која ги задржаа шансите за одбрана на шампионската титула во македонското првенство ...
Фудбал
На повидок звучни засилувања на Милан?
Навивачите на Милан се надеваат дека следната сезона ќе имаат силен тим исполнет со фудбалски ѕвезди, ако се оствари очекуваното преземање на сопственоста врз клубот од страна на тајландскиот бизнисмен Би Таечубол, зад кој наводно ...
Фудбал
Бајката на Борнмут дава нова надеж за фудбалот
Малиот клуб сезонава избори пласман во најсилната англиска конкуренција, првпат во неговата 125-годишна историја, а не толку одамна беше пред згаснување поради финансиски проблеми и беше на самото англиско фудбалско дно ...
Фудбал
Кристијано Роналдо со еден хет-трик надмина двајца Аргентинци
Кристијано Роналдо го престигна легендарниот Аргентинец Алфредо ди Стефано како фудбалер со најмногу постигнати хет-трика во дресот на Реал Мадрид, вкупно 29, откако постигна три гола во победата над Севилја со 3-2, во 35. коло ...
Фудбал
Мајсторот за слободни удари Хакан Чаланоглу го исполни сонот
Хакан Чаланоглу ја потврди репутацијата на еден од најдобрите изведувачи на слободни удари во Европа, откако го совлада од прекин најдобриот светски голман Мануел Ноер, во победата на Баер над актуелниот шампион Баерн со 2-0, ...
Фудбал
Карвер се ближи кон десетте најслаби менаџери
Џон Карвер полека влегува во конкуренција на менаџерите со најслаб ефект во историјата на англиската Премиер-лига, откако неговиот Њукасл го претрпе осмиот првенствен пораз едноподруго, овој пат од Лестер со 0-3, во саботниот ...
Фудбал
Лондончани го повикуваат Лаказет од Лион
Лион се бори за шампионската титула во француската Лига 1, а допрва го очекува борба за да го задржи најдобриот стрелец Александр Лаказет, за кого силен интерес изразија лондонските ривали Челси и Арсенал ...
Кошарка
Антиќ игра помалку, но погодува многу повеќе
Македонскиот ас лани играше 24,3 минути во просек, а сега (15,8), но за двојно го зголеми просекот на поени (од 3,1 на 6,2), го подобри процентот на погодени шутеви од игра (од 16,7 на 41,7 отсто) на реализацијата за три поени ...
Кошарка
Трката за плејофот се вжештува
Кошаркарите на МЗТ Скопје славеа во вечното дерби против Работнички на гости со 83-82 во петокот, во 5. коло во Суперлигата, а вчеравечер го пречекаа Кожув во меч од 6. коло ...
Ракомет
Македонија втора без пораз
Македонската женска кадетска репрезентација за ракометарки до 17 години го освои второто место на пријателскиот турнир во Никшиќ (Црна Гора), на кој учествуваше во рамките на подготовките за учество на Европското кадетско првенство, ...
Ракомет
Врањеш е најдобар светски тренер
Во изборот на Светската ракометна федерација (ИХФ) тренерот на Фленсбург, Љубомир Врањеш, е избран за најдобар тренер во машкиот ракомет за 2014 година, а за најдобар стратег на женска екипа е селекторот на норвешката селекција ...
Спортови
„Нова Македонија“ ќе настапи со женска штафетна екипа
За редакцијата на „Нова Македонија“, која и минатите години имаше свои претставнички на маратонот, годинава во штафетната трка (4х10 км) ќе настапат Марија Георгиевска, Антонија Поповска-Христов, Емилија Георгиевска и Сања Јачевска ...
Спортови
Макпетрол е на два чекора до рекордот на Кометал Ѓорче Петров
Некогашниот европски првак во ракомет за жени е рекордер според бројот на шампионски титули по ред (17), пред одбојкарите на Работнички (16), а сезонава кугларите на Макпетрол ја освоија 15-та титула во низа (вкупно 17-та) ...
Спортови
Мејведер заработи и обложувајќи се на себе
Уште непоразениот Мејведер по мечот инкасира 180 милиони долари, а Пакијао 120 милиони долари. Според информациите, Мејведер е побогат уште и за 375.000 долари, оти уплатил 750 илјади долари во обложувачница дека ќе победи ...
Спортови
Величествен пречек во Куманово
Зошто трофејот Златна ракавица не се најде во рацете на македонскиот боксер? ...
Спортови
Трофеите на Струмица нераскинливо врзани со Ричлиев
Одбојкарите на Струмица се старо-нови шампиони на Македонија ...
Спортови
Трето финале по ред Париз волеј - Тур
Минатите две сезони Тур ја освои титулата во директен дуел со Париз, кој, пак, славеше во 2003 и во 2006 година во финалните дуели со Тур. Разликата од последните две сезони е тоа што за Париз игра Македонецот Георгиев, кој беше ...
Спортови
Мадрид и Барселона пак имаат најмногу полуфиналисти
Само тие два града имаат тимови меѓу четирите најдобри во фудбал, ракомет и во кошарка. Слично беше и од 2012 до 2014 година, но титулите се тие што се бројат, па во тој период само еден шпански тим освои трофеј (Реал лани во ...
Спортови
Ветеранот Јагр се запиша во историјата на мундијалите
Чешкиот хокеар Јаромир Јагр (43) е највозрасниот хокеар што постигнал гол на светско првенство (СП) откако погоди за намалување на 1-2 во поразот на Чешка од Шведска со 6-5 на пенали во 1. коло на Мундијалот во Чешка ...
 

Топ вести
 
  Powered by Nova Makedonija