Во пресрет на празникот Велигден писателот Александар Прокопиев специјално за „Нова Македонија“ напиша пригодни хаику ...
Како била претставувана Македонија на мапите во античкото време, во средниот век, но и подоцна, до Балканските и Првата светска војна? ...
Како и во секој храм, така и во „Пантелејмон“ е тивко. Само звуците на византиското пеење го исполнуваат просторот. Жарко е разговорлив. Раскажува за секоја фреска одделно. За првата зона, каде што се сместени ремек-делата од 12 век - „Слегувањето на Господ Исус Христос од крстот“, ...
Вниманието на светските медиуми во април повторно се врти кон лидерот на нацистичка Германија поради датумите на неговото раѓање и смрт. „Нова Македонија“ на 125 години од раѓањето на веројатно најконтроверзната личност во човечката историја ви претставува девет мита за Хитлер ...
Во месарниците велат дека цените од 300 до 320 денари за килограм јагнешко нема да се менуваат пред празникот ...
Во рацете на т.н. самоодбранбени сили, за кои Украина тврди дека се финансирани и обучени од Москва, се наоѓаат десетина тенкови и оклопни транспортери ...
Последниот случај е мито од 200 евра за да се забрза добивање субвенција за купување трактор, велат во МВР ...
Тема на годинашното одбележување на Светскиот ден на спомениците се меморијалните споменици подигнати во чест на сеќавање на некој настан, личност или идеја. Повод е 100-годишнината од почетокот на Првата светска војна (1914-1918 г.), а спомениците од овој период годинава ќе ...
 
Македонија
Велигденски хаику
Во пресрет на празникот Велигден писателот Александар Прокопиев специјално за „Нова Македонија“ напиша пригодни хаику ...
Македонија
Како Прилеп бил преселен во Дебар?
Како била претставувана Македонија на мапите во античкото време, во средниот век, но и подоцна, до Балканските и Првата светска војна? ...
Македонија
Солзите сами навираат од фреската „Оплакувањето Христово“
Како и во секој храм, така и во „Пантелејмон“ е тивко. Само звуците на византиското пеење го исполнуваат просторот. Жарко е разговорлив. Раскажува за секоја фреска одделно. За првата зона, каде што се сместени ремек-делата од ...
Македонија
ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2014
... ...
Македонија
ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2014
Кандидатите се претставени по азбучен ред ...
Македонија
Знаете ли?
Колку нѐ чинат Собранието и секој пратеник ...
Македонија
Христовото воскресение да ни биде пример за спасение
Човекот е создаден за заедница, а не за да живее како единка, сам за себе. Затоа настанот на воскресението нѐ повикува да го чуваме единството, духовно и национално, за доброто на нашата црква и татковина, и никогаш личните да ...
Македонија
Почнува јавниот градски превоз
Прилепчани од петок до недела за почеток ќе можат да се возат бесплатно, а потоа билетите ќе се продаваат по симболична цена од 20 денари, одобрена од општинскиот совет ...
Економија
Нема солени празнични цени на јагнешкото месо
Во месарниците велат дека цените од 300 до 320 денари за килограм јагнешко нема да се менуваат пред празникот ...
Економија
Најголем предизвик е како да се излезе од кризата како победник
Имаме значаен пораст на продажбата, зголемен удел од пазарот и зголемен профит. Токму затоа го одбравме „Порше Македонија“. Затоа што имаме искуство со нивните колеги од регионот, а и затоа што знаеме дека имаат одлична репутација ...
Свет
Источниот дел на Украина тоне во хаос
Во рацете на т.н. самоодбранбени сили, за кои Украина тврди дека се финансирани и обучени од Москва, се наоѓаат десетина тенкови и оклопни транспортери ...
Хроника
По еден државен службеник секоја недела зема мито
Последниот случај е мито од 200 евра за да се забрза добивање субвенција за купување трактор, велат во МВР ...
Хроника
БИЛТЕН
*** ...
Скопје
Задржете го возачот за да докажете дека сте испрскани на улица
Според законот, граѓаните можат да пријават прскање на телефонскиот број 192. Но без присуство на возачот што го сторил прекршокот на местото на настанот не можете да докажете дека сте оштетени ...
Коментари
Украина да не биде искрата за нов светски конфликт
Како помалите земји да се постават додека големите сили играат геополитички шах. Накратко, внимателно. Навидум клише, но токму вака земјите како Македонија можат да учествуваат во играта, а да не бидат жртвувани како пион. ...
Коментари
Почетни позиции
Пендаровски не го постигна нивото на поддршка на СДСМ во 2011 година, што укажува дека не успеал во својата единствена шанса да ја добие поддршката од симпатизери на други политички партии или други етнички заедници и на независните ...
Коментари
Тежината на јавниот збор
Просто е неверојатно како кај нас јавно изречените зборови наеднаш ја губат својата тежина, лесно се забораваат и остануваат на маргините на законот. Никој за ништо не одговара, а ваму граѓаните и народот остануваат жедни ...
Култура
За спомениците од Првата светска војна се грижат националните влади
Тема на годинашното одбележување на Светскиот ден на спомениците се меморијалните споменици подигнати во чест на сеќавање на некој настан, личност или идеја. Повод е 100-годишнината од почетокот на Првата светска војна (1914-1918 ...
Култура
„Златна пеперутка“ за кореографот Валентино Апостоловски
Валентино Апостоловски од „Скопје танцова академија“ е добитник на наградата „златна пеперутка“ за најдобар кореограф на меѓународниот натпревар „Танцлаб“, кој се одржа на 10-то издание на „Танц-фест“ ...
Култура
„Голдфинч“ е дело достојно на Дикенс
Романот на писателката Дона Тарт со наслов „Голдфинч“ - приказна за дете без родители, чие дејство е сместено во модерниот Менхетн, ја доби годинашната Пулицерова награда за фикција ...
Култура
Колажите на Матис во „Тејт модерн“
Изложба на Анри Матис, на која се изложени неговите најзначајни колажи, е отворена во галеријата „Тејт модерн“ во Лондон ...
Актуелно
Девет мита за Хитлер
Вниманието на светските медиуми во април повторно се врти кон лидерот на нацистичка Германија поради датумите на неговото раѓање и смрт. „Нова Македонија“ на 125 години од раѓањето на веројатно најконтроверзната личност во човечката ...
Пусто Турско
Пусто Турско
... ...
Медицински совети
Продукти што им штетат на забите
Обидете се да јадете храна помалку богата со шеќери и киселини, како бонбони, чоколада, џем, разни сочни десерти, лимон. Обидете се да пиете помалку газирани пијалаци, бидејќи се штетни за забите. Избегнувајте тврда храна и не ...
 

Топ вести
 
  Powered by Dejan Jovanovski