Според некои од соговорниците, кризата во НАТО се генерира однатре, како резултат на сѐ подлабокиот јаз и недовербата меѓу сојузниците ...
...Салата со над илјада седишта беше исполнета до последното место, а како што велат редовните проследувачи на фестивалот во Хаг, не е различно на која било продукција што е во програмата на фестивалот - сите се врвни и секогаш комплетно распродадени ...
Мислам дека нема да може да има компромиси, бидејќи сѐ друго би го оштетило кредибилитетот на ЕУ, вели Торстен Фрај, пратеник во Бундестагот ...
Трицикли, ски-бајк, клуб-масичка од велосипедско тркало, коклици од велосипедско седиште, подвижен кафемат-велосипед, приколки за велосипеди, велосипед со едно тркало и многу други интересни иновации, сите поврзани со велосипедот, можат да се видат во единствениот велосипедски ...
Бизнисмени сметаат дека е потребно да се доуредат прашањата за даночењето на поврзаните субјекти ...
Во актуелната глобална политичка констелација, Јужна Осетија служи само како полигон за пресметка на големите сили и дестабилизација на Кавказот ...
Банкоматите во земјава сѐ уште не можат да ја активираат безбедносната опција со која загрозената странка може веднаш да алармира за помош ...
 
Македонија
На линијата на огнот
Според некои од соговорниците, кризата во НАТО се генерира однатре, како резултат на сѐ подлабокиот јаз и недовербата меѓу сојузниците ...
Македонија
Торстен Фрај: Амбасадорите ќе пресечат за изборите
Мислам дека нема да може да има компромиси, бидејќи сѐ друго би го оштетило кредибилитетот на ЕУ, вели Торстен Фрај, пратеник во Бундестагот ...
Македонија
Љубов претворена во семеен бизнис
Трицикли, ски-бајк, клуб-масичка од велосипедско тркало, коклици од велосипедско седиште, подвижен кафемат-велосипед, приколки за велосипеди, велосипед со едно тркало и многу други интересни иновации, сите поврзани со велосипедот, ...
Македонија
Грција стравува дека Македонија ќе ја затвори границата
Македонија не носи сама одлуки, туку ја следи политиката на ЕУ во однос на бегалскиот проблем, им објасни вчера македонскиот амбасадор во Атина, Дарко Ангелов, на грчките новинари, откако јавноста во Грција се вознемири поради ...
Македонија
Словенија негира дека е договорен заеднички превоз на мигранти
Амбасадата на Република Словенија, по информациите за заеднички превоз на мигранти од Македонија до Австрија, вчера соопшти дека на состанокот на директорите на полициите на Словенија, Австрија, Хрватска, Србија и Македонија ...
Македонија
Пратеничката група на СДСМ бара интерпелација за Најденовска
Пратеничката група на СДСМ и коалицијата вчера поднесе интерпелација за работењето на претседателката на собраниската комисија за образование и наука Олга Најденовска, со која бара нејзино разрешување, соопшти на прес-конференција ...
Македонија
Сѐ повеќе заболени со бронхитис и пневмонија
Прво променливите температури, па заладувањето, направиле здравствени проблеми кај поголем број граѓани ...
Македонија
Златна треска на Беласица
Ископаната дупка, длабока околу метар и половина и широка во пречник околу еден метар, со пресно исфрлената земја, на стрмната десна страна од патот што води на Габровскиот Водопад, сведочи за ископувањата што тука неодамна ги ...
Македонија
Бараат пари за лажни напади од кучиња-скитници
Проблемот со кучињата-скитници со кој граѓаните на Кичево секојдневно се судираат и кој во голем број случаи кобно завршува по нив е присутен и во изминатиов период ...
Економија
Посебен третман за холдинг-компаниите
Бизнисмени сметаат дека е потребно да се доуредат прашањата за даночењето на поврзаните субјекти ...
Економија
ЕУ подготвена да преговара за „Јужен тек“
Европската Унија е подготвена да ги продолжи разговорите со Русија за гасоводот „Јужен тек“, но проектот ќе мора во целост да ги исполни правилата на т.н. трет енергетски пакет, изјави амбасадорот на ЕУ во Русија Вигаудас Усацкас ...
Економија
Засилена борба против измамите со европски пари
Со финансиска поддршка од 250.000 евра од ЕУ и искуства од Литванија во Македонија ќе се подобруваат стратегиската, законската и институционалната рамка и методологијата за поефикасна борба против измамите и нерегуларностите ...
Свет
Јужна Осетија меѓу интересите на Русија и САД
Во актуелната глобална политичка констелација, Јужна Осетија служи само како полигон за пресметка на големите сили и дестабилизација на Кавказот ...
Свет
Битка за меѓународно признавање
Независноста на Јужна Осетија по завршувањето на деветдневната војна во 2008 година прва ја призна Руската Федерација, повикувајќи се меѓу другото и на „косовскиот преседан“ ...
Свет
Вашингтон и Москва во заднината на војната
Впечаток е дека сите војни што се случувале или се случуваат во кавкаскиот регион личат на балканските војни: или се од меѓуетнички, националистички побуди или се со територијални претензии, но во најголем број случаи имаат сепаратистички ...
Хроника
Обратната шифра е спас од крадците
Банкоматите во земјава сѐ уште не можат да ја активираат безбедносната опција со која загрозената странка може веднаш да алармира за помош ...
Скопје
Пајак-службата секој месец подига над илјада возила
Во првиот месец од новата година се подигнати 1.246 возила на територијата на градот ...
Скопје
Палмите ќе се освежуваат со допинг од калифорниски црви
Откако екипите на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ извршиле увид на палморедите во градот, заклучиле дека егзотичните дрвја ја преживеале зимата ...
Скопје
Без струја повеќе населби
Регионалниот центар за управување со кризи на градот, по известувањето добиено од „ЕВН-Македонија“, информира дека поради технички зафати во електросистемот в петок без електрична енергија ќе останат корисниците од дел од селото ...
Коментари
Чудесии
Интересна недела - просто да не ти се верува дека си сега и тука, како да си во некој научнофантастичен филм, па во некоја бестежинска состојба лебдиш и земја не допираш, некаде далеку во вселената, а крај тебе како на филмска ...
Коментари
Големото враќање на национализмот
Националистичката треска секогаш започнува еуфорично и со големи фанфари, но завршува трагично и со сериозни последици. Се чинеше дека Европа ја научи лекцијата, но целата архитектура потфрла при првиот поголем предизвик. Кризата ...
Коментари
Руската дипломатија - неодминлив фактор во светската политичка историја
Одамна веќе е познато дека дипломатијата како професија, не само во случајот со Русија, открива широки можности за меѓуцивилизациски дијалог на народите низ епохите за решавање на најсуштествените државни и политички прашања ...
Култура
Чудесна „Алиса“ во земјаtа на tанцоt
...Салата со над илјада седишта беше исполнета до последното место, а како што велат редовните проследувачи на фестивалот во Хаг, не е различно на која било продукција што е во програмата на фестивалот - сите се врвни и секогаш ...
Култура
Изложба на Јасминка Новковска
Изложба на уметницата Јасминка Новковска синоќа беше отворена во галерискиот простор на „Остен“ ...
Култура
Љубовен концерт на Македонската филхармонија
Македонската филхармонија вечерва, во 20 часот, ќе одржи концерт по повод Денот на вљубените ...
Култура
Новата книга за Хари Потер излегува налето
Новиот роман за авантурите на славниот волшебник со наслов „Хари Потер и проколнатото дете“, ќе се најде во книжарниците ова лето, најави деновиве авторката Џоан Роулинг ...
Јазично катче
Македонец, тетовец, Мариовец
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Нас не нè виде, нејзе ѝ рече
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Патопис, полчас, фотомонтажа
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Јазикот е благодат
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Обој ме
Правопиосот е закон! ...
Јазично катче
Одбранбена и прехранбена стратегија
Правописот е закон! ...
Јазично катче
За’ржи и уште ‘ржи
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Доаjените успеаjа
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Звучни и безвучни
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Кога се пишуваат удвоени согласки
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Училиштен двор и училишна работа
Јазично катче: Правописот е закон! ...
Јазично катче
Ма-ке-до-ни-jа
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Еден и прв
Јазично катче: Правописот е закон! ...
Јазично катче
Полунаводници
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Коjшто и каде што
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Седумдесетгодишнина и 70-годишнина
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Имиња и презимиња
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Второ полувреме
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Ем не знае ем нејќе да научи
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Среќна ѕвезда
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Љ наспроти лj
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Празници
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Презимиња
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Денови, месеци, епохи
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Западноевропски
(Текстот е изваден од Правописот на македонскиот јазик, со минимални приспособувања за широка публика) ...
Јазично катче
Околу дваесет
(Текстот е изваден од Правописот на македонскиот јазик, со минимални приспособувања за широка публика) ...
Јазично катче
Десеттемина
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Заменик-министерот предложи нацрт-закон
Јазично катче: Правописот е закон! ...
Јазично катче
Итн. и др.
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Кога не се бележи едначењето по звучност
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Бестрашен
Јазично катче: Правописот е закон! ...
Личност на годината
„Личност на годината“
„Нова Македонија“ ја продолжува традицијата што ја установи во 2012 година, за избор на најистакнати личности што во текот на годината дале особен придонес за афирмација на Република Македонија ...
Личност на годината
Поетот-номад што ја афирмира македонската култура низ стихови
Лауреат на повеќе меѓународни награди, книжевен лауреат на Париз за наредната година и член на европско книжевно жири се само дел од годинашните меѓународни успеси на поетот Никола Маџиров. Оваа исклучителна година Маџиров ја ...
Личност на годината
Афирмацијата на македонските дела е негова благородна мисија
Афирмацијата на македонските композитори и дела е негова благородна културна мисија, па оттука многумина го сметаат за вистински музички културен амбасадор на Македонија ...
Личност на годината
Нашиот човек за „оскар“
На седми декември беа објавени кандидатите за „оскар“ за визуелни ефекти и, од 20 филма што беа на листата, македонската компанија за анимација и визуелни ефекти работеше на 11. Потоа, на 22 декември беше објавена скратена листа ...
Личност на годината
Роден лидер и вистински спортски амбасадор
Скромен и тивок, секогаш умерен во прогнозите, но вистински лав на теренот, леворакиот ракометен „бомбардер“ Кирил Лазаров е олицетворение на тоа како треба да изгледа профилот на еден спортист од највисока класа Тања Димитриоска ...
Личност на годината
Насмевките на бегалците - секојдневна награда
Велешанката Ленче Здравкин им помогна на стотици бегалци што минаа низ Македонија. Нејзината хумана мисија го привлече вниманието и на домашните и на светските медиуми ...
Личност на годината
Компанијата се пласира на 50 пазари низ светот
Главни дејности на компанијата се развој, производство и продажба на прехранбени, претежно кондиторски производи. Тоа што ја карактеризира фирмата е дека 93 проценти од целиот извоз се под нивни регистрирани трговски марки, а ...
Личност на годината
Македонец што владее со светските води
Годинава Поп Ацев стана светски првак во маратонско пливање и првиот македонски пливач што победил на Охридскиот маратон ...
Личност на годината
Американците ја доживуваат нашата музичка традиција како спиритуална музика
Иако во почетокот на својата кариера Бојаџиев беше фокусиран на електронскиот звук, сепак во последно време сѐ повеќе работи на акустични проекти, во кои се чувствува и инспирацијата од македонскиот фолклор ...
Пусто Турско
Пусто турско
... ...
 

Топ вести
 
  Powered by Nova Makedonija