Билетот 15, багажот - 20 евра


Други вести
Највести
Коментари и дебати
Владимир Николоски
Најмалку должиме, ама сме најгревотичка
Вообичаено, кога е во прашање задолженоста, домашните банкари и економските министри излегуваат со ставови дека, споредено со другите земји, кај нас задолженоста по жител е сé уште на ниско ниво и дека има простор за зголемување ...
 
Кирчо Арсовски
Обдарени
Не, сигурно не е згодно да сте претерано обдарени. Можно е, во новиот светски поредок, во нашите лични карти да има графа во која ќе биде запишана и должината на нашите полови органи, како во млитава, така и во онаа поздравна, ...
 

Полициската бруталност и општествената класа
Do no wrong, so clean cut... Dirty his hands, it comes right off Police man“ (Pearl Jam - W.M.A.) ...
 
 Печати | Прати ја страницата | Врати се назад
 
 

Евтините авионски билети за неколкуте светски центри што од неодамна се нудат кај нас неретко се само добра реклама, која во јаве чини многу поскапо. Сонот за евтина прошетка надвор од државава (о)станува стварност само за оние со подлабок џеб

 
 
  

Во најевтината варијанта, патот до Венеција и назад чини 86 евра (по два билета за авион, автобус и за торба)

Евтините летови се скапо решение

Доколку одлучите да отпатувате на неколку дена во некоја од светските метрополи и се обидете да го сторите тоа со некоја од варијантите за евтин авионски лет што од неодамна ни се нудат, тогаш може да бидете и непријатно изненадени. Рекламите за авионски билет од 15 до 30 евра остануваат само недостижна понуда на интернет-страниците на авионските компании. Кога ќе се обидете да купите билет, сликата се менува. Во туристичките агенции за евтин лет, на пример, до Лондон (35 евра) или до Венеција (16 евра) ќе добиете сосема поинаква цена од првичната рекламна понуда.

Венеција

Повратен авионски билет од Скопје до Венеција во некоја од туристичките агенции нема да ве чини 25 евра (или 16 евра како што најавуваше „Виз ер“), туку цели 59 евра, а некаде и повеќе. Ова е цена за еден патник, под услов, освен личниот багаж (мала торба), да не носите ништо друго со себе. За секоја торба дополнителен багаж се наплаќа по 20 евра.

Многу е битно времето кога ги резервирате билетите. Правилото е: колку порано, толку поевтино. Така, на пример, ако сакате да купите билет за Венеција со лет на „Виз ер“ во октомври, и тоа првата недела од месецот, билетот ќе чини 59 евра, но доколку сега се одлучите да купите повратен билет за септември до истиот град со истата компанија тоа ќе чини 108 евра. Се разбира, без дополнителен багаж.

Автобускиот превоз од аеродромот во Тревизо, каде што ќе слета авионот за Венеција, до Венеција чини околу 7 евра. Треба да се внимава и со термините за полетување од Скопје и од градот во кај сте отпатувале. Термините се строго загарантирани и треба да ги знаете, бидејќи доколку заминете без да резервирате датум за враќање назад, може да се случи да останете во Венеција, Лондон, Франкфурт или во Амстердам неколку дена повеќе од планираното.

Лондон преку Лутон

Една од првите дестинации што се понудија во пакетот евтини летови беше градот Лондон. Првичната понуда на најголемата унгарска нискобуџетна авиокомпанија „Виз ер“ беше по цена од 34,99 евра во еден правец, со летови од Скопје до Лондон, трипати во неделата (понеделник, среда и петок). Во цената се вклучени сите трошоци и такси. Оваа цена е важечка доколку сами си купите билет преку Интернет на страницата на „Виз ер“, но доколку купувате билет во некоја од туристичките агенции, тоа ќе ве чини 49 евра.

Скриената карта овде е тоа што, наместо во Лондон, авионот ќе ве симне на аеродромот во соседниот Лутон, па ќе морате да потрошите дополнителни 20 евра за да стигнете до Лондон. Кога ќе ги дуплирате парите за назад, тогаш сумата е значително поголема од најавуваното.
Според информациите, од Лутон до Лондон може да се стигне со воз или со автобус, а се разбира и со такси како најскапа варијанта. Најевтиниот метод ви е однапред да купите автобуски билет преку Интернет, кој чини нешто повеќе од две евра. Инаку, редовната автобуска линија од аеродромот до центарот на Лондон чини 17 евра, а дестинацијата се поминува за околу 80 минути. Билетот за воз во еден правец чини 16 евра и се патува 25 минути, додека за превозот со автомобил до центарот се плаќа 91 евро.

Багаж

И во овој случај за дополнителен багаж се доплаќаат по 20 евра од торба.

И бесплатниот т.н. рачен багаж е со претходно зададени димензии и критериуми, што значи нема да можете патна торба или куфер да пријавите како рачен багаж, па ќе мора да платите и за него.
За рачен багаж се смета само торба, ранец или чанта што не ги надминува димензиите 55-40-20 сантиметри и притоа е со максимална тежина од 10 килограми.

Основните цени за летовите се нешто поевтини или најприближни до веќе објавените само доколку сами си купите билет директно преку интернет-страницата на авиокомпанијата со која сакате да летате, и тоа минимум два месеци порано од времето на патување. И, за крај, секако внимавајте каде планирате да патувате оти за многу држави сé уште ни треба виза.

 
   
Автор: Жарко Василевски  
 
   
   
   
     
сподели на пинг    
 
   
Веста е прочитана: 1991          Оценка: 3,2  
   
    Оставете коментар

Правила за објавување на коментарите
 
   
Стружанец
Господине Жарко, една повратна автобуска карта до Загреб е околу 100 EUR, за истата сума ќе патувате до Лондон заедно со вашиот багаж, нормално дека нискобуџетните компании имаат финти и скриени трошоци но како и да е се нешто најубаво што се десило во Македонија на тоа поле, се надевам дека ќе се појават нискобуџетни компании кои ќе летаат и за блиски дестинации како Белград, Загреб, Љубљана, Будимпешта, секако дека на тие компнаии ќе им се исплати а и на нас кои даваме ненормални пари за автобуски превоз до таму, уште еднаш браво за нискобуџетните компании и им посакувам да го рушат монополот кој со години влече ненормални пари од граѓаните.
 
Pep
Па нормално дека цените варираат, секогаш се рекламира најниската цена. Сигурно нема да речат карти до Лондон за 100 евра а можно е и за помалку. Се оди на најефтино. Само Хитроу аеродромот е во Лондон ако така збориме, (и Сити) додека Лутон, Гатвик и Станстед се надовр од Лондон секој во различен правец. Виз аир не ве лаже кога вели до Лондон, си имаш мапа провери каде е лутон. Плус опцијата е Лондон - Лутон , а не централен Лондон. Дури и од Хитроу што е единствен на периферија од Лондон ќе ви треба карта за воз која ќе ве кошта 7 евра од прилика во еден правец, исто толку и за враќање. Луѓе кои патуваат туристички на неколку дена, или на викенд, не им е потребно повеќе од рачен багаж со максимална дозволена тежина од 10 кг повеќе од доволно се да понесете. Ако некој мисли да патува на викенд со куфер од 30 килограми тогаш ќе си доплати. За оние кои живеат во Лондон е друга приказна и тој додаток е ситен. Затоа не претерувајте со анализите.
 
dd
Текстот ви е полн со неточни податоци. Точно е дека се доплаќа за багажот, не е точна сумата (15 евра по правец, 30 вкупно). Нискобуџетските компании никогаш не рекламираат повратни карти туку само еден правец. И ова ви е дезинформација. Исто се доплаќа по 6 евра по правец (12 вкупно) за купување карта со кредитна картичка или со банкарски трансфер. Се доплаќа и ако не се направи web check-in, односно ако чекирате на аеродром. Целата храна и пијалоци во авионот се наплаќаат. Ова се нормални работи кога се работи за нискобуџетски компании. Инаку како ќе имаат така ниски цени? Ваљда не мислите дека се добротворни установи? Ако и приближно паушално работат како авторот на текстов, ниеден авион не би им се одвоил од пистата.
 
Рино
До Joc , во Лондон има аеродроми. Тоа се Heathrow и City. Иначе и јас сум летал со Wiz до Лондон ( Лутон) и немало проблем. И со таксито што го платив до Лондон пак беше 5 пати поевтино отколку со редовни летови.
 
Makedonec
До Венеција кошта 9 евра во еден правец 18 повратна, ако земете само мало куферче за во кабина, сосема доволно за туристичко патување, не плаќате ни цент повеќе за багаж. 18 евра, неможе до охрид и назад за тие пари... Туку друг е муабетот, додека од аеродром Марко Поло до Венеција патот ве чини 3 евра, колку чини патот од Александар Македонски до Скопје? Има ли организиран транспорт или треба 20 евра во еден правец за такси да даваме???
 
Редовна летачка
Конечно ефтини авио-летови (директни!) до трите најубави градови во Европа: Истанбул, Венеција и Лондон! Невиден благодет! И покрај разните замки за поголема наплата, што им ги овозможува новата Интернет технологија, сепак овие провајдери се поефтини од било која друга компанија што до сега летала од Скопје. И сепак е предност што сам си ја креираш услугата (без или со багаж) и сам си резервираш преку Интернет. Храната: порано во Малев, Луфтханза, Адриа или Кроација имаше невиден ручек, а сега само мали и невкусни сендвичи. Тоа не вреди 100 евра повеќе. Лутон е сосема лесно достапен од Лондон, на секои 20 мин, за мала сума на пари има редовен автобус. Проверено. Поскапо е со регуларно такси да стигнеш од Скопје до Александар Велики! И уште нешто: Нашиот град треба да се срами што со години нема јавен превоз до Аеродромот!
 
goran
Epa ako sakas da nosis i patlidzani i piperki ke platis uste 20 evra
 
Ace
http://www.lastminute.com/site/travel/flights/ od stranava odberete primer da odite za Nova Gogina do London (gatwick airport) na 30.12 a da se vratite na 2.1. Najeftinata ponuda cini 194 funti ili 220 evra. e sega sto vi se isplati poveke sami ke si zaklucite. normalno e da kupuvanjeto preku internet e poevtino od kupuvanjeto preku turisticki agencii t.e posrednici. (od shto ke ziveat tie inaku !!!) vadete si karticki (ako nemate) i prilagoduvajte se na moznostite sto vi gi nosi internetot i prashuvajte go Google za se :)
 
Игор
па добро што очекувавте вие за 15 евра карта купена во агенција да ве однесат до главниот плоштад на лондон, венеција со 2 огромни торби итн. Многу нормално дека ќе си купите билет преку интернет и тоа на датум кога цената ви одговара и исто преку интернет ќе си купите и карта за воз/автобус од аеродромот до градот.
 
riste
biletot e evtin i iznesuva bas tolku kolku sto kazuvaat na reklamite samo treba da nosite racen bagaz koj moze bide tezok do 10kg a toj budala sto pravi antireklama najverojatno gi nema koristeno ovie letovi i e totalno zbunet pozzz
 
Петар
Картите се екстремно поефтини за разлика од другите авиокомпании. Лично имам купено повратен билет за Венеција и истиот го платив околу 40 евра со се сите давачки (без багаж) кој за краток престој не ви е поребен бидејќи личниот багаж од 10 кг е сосема доволен. Доколку доплатите за багаж пак картата е поефтина драстично од другите компании а богами и од автобуските карти. Во последно време има обиди и од други медиуми да ги дикредитираат low cost компаниите маѓутоа мислам дека без успех бидејќи луѓето гледаат и ценат самите (највеќе ценат по своите потрошени пари). Лчно мое искуство Од Скопје до Барселона со Wizz i Ryan преку Венецја со сите давачки 130 евра (повратни билети). Дортмунд - Софија со Wizz 20 евра со сите давачки. Инаку што се однесува за превоз од аеродром до градот, компаниите (Wizz и Ryan на пример) имаат најефтин превоз, тоа можете да си го проверите ако малку истражувате. Поздрав
 
elizabeta
Znaci nikako ne ni se pogoduva. Koga bea skapi kukavme skapo bilo, sega se eftini, ama ne bile do tolku eftini. Pa odete peski bre luge, najeftino ke vi bide.
 
Joc
Demek od Luton do London ke kostalo tolku i tolku. Pa koj e toj drug aerodrom vo London ili bilo kade vo svetot sto sletuva vo centar na grad pa nemate drugi trosoci za prevoz???
 
читател
Браво за информациите и благодарам за встината.
 
запад
Многу Ви благодарам за вакви информации, зада не се залетуваме а уште повеќе потоа да се нервирам. Мислам на дополнителните трошоци и околу багажат. Жто се однесува до смите билети мислам не се скапи ако се спореди на пример со автобуска карта до Љубљана која чини 100 евра а се возиш 16 часа.
 
mkd
Kako i da e pak se eftini vo sporedba so drugite koi se po 250 evra povratna minimum
 
Shturo
Ovoj pat zaboravivte da kazete deka nema ni sendvich da vi dadat vo avionot. Smeshni ste vo obidot da gi degradirate niskobudjetnite kompanii. Skopje - London povratna so JAT = £250 i prekachuvanje, so Wizz Air £90 - direkten, sendvichot vo avionite na JAT, Malev, British Air koshtaat £160.00 i plus treba da se prekachuvash. Zashto toa ne go kazete? Kako i da ja vrtite prikaskata, niskobudjetnite avioni se poisplatlivi i ne za djabe so pouspeshni od drugite kopmanii.
 
Сара
Една од најкорисните информации кои сум ги прочитала во последно време. Убаво е кога граѓанинот може да почувствува дека новинарот навистина се погрижил да им помогне на своите читатели. Очекувам сајтот на Скопскиот Аеродром да обезбедува преведени информации за летовите и цените на услугите, без оглед што се работи за различни компании. Сега се има еден вид диви канали: службеникот задолжен за информации ви дава мобилен од некој тур-оператор, кој ќе ви аранжира по негов избор и секако ќе ве одере, ако сакате да патувате на дестинации кои немаат директен лет со Скопје. Многу невкусна слика, која мора итно да се промени.
 
temjana
г-не Василевски, оставате впечаток на човек кој никогаш не патувал со авион.
 
MKD
Za nesto ste vo pravo no za nesto ne ste.Jas na primer patuvam pocesto so avion i sum koristel mnogu razlicni kompanii.So niskobudzetnite ne sum patuval, ne deka ne sum sakal tuku verojatno oti nemalo za tie destinacii.Inaku kako i da e biletite ne se skapi vo nikoja osnova.Megutoa ona za koe ste vo pravo i sto mene me nervira e toa sto navistina na internet e druga cena za razlika od reklamnata.Za primer ke navedam kompanijata Pegasus do Istanbul.Promotivno bese deka e 30 evra vo eden pravec a na internet mi dava rezultat deka e 100 evra povraten bilet.I toa ne e skapo megutoa zosto taka da lazat site?Inaku kupuvanje bileti preku internet e extra rabota i super funkcionira i fala bogu ima bezbroj takvi web sajtovi.
 
Stefan
86 evra poovratna do venecija so site troskovi. Najdete nekoja destinacija od skopje poevtina od 200evra samo za avion pa javete.
 
 
  Powered by Nova Makedonija