„Гемиџиите“ пристигнаа на кејот


Други вести
Највести
Коментари и дебати
Дарко Јаневски
СДСМ го враќа Илиевски во притвор
Ако во Македонија нема независно судство, тогаш кој го ослободи Душко Илиевски? Тоа не е Груевски, чија преродба не е толку способна за да го стави под свое судството. Тоа секако не е Црвенковски, зашто тој нели не се меша ...
 
Венко Андоновски
Дискримин(ализ)ација
Да не се лажеме: на светот не му е потребна само формална борба против дискриминацијата, туку му е потребна целосна дискриминализација. Кога ќе ја снема криминализацијата, ќе ги снема и цензурата и дискриминацијата. Таа ...
 
Кики Мангова Поњавиќ
Скопје 1963-2010 година
Обновата на Скопје е потврда дека хуманоста и солидарноста се издигнуваат над сé ...
 
 Печати | Прати ја страницата | Врати се назад
 
 

На кејот на реката Вардар од десната страна на Камени мост вчера почна поставувањето на деловите од споменикот наречен „Гемиџии“. На постаментот изграден изминатиов месец деновиве се поставуваат и се заваруваат вообичаените бакарни релјефи

 
 
  
Од општината Центар вчера не сакаа да соопштат никаков детаљ за поставувањето на споменикот, со објаснување дека денес ќе се знае сé и ќе имаат комплетна информација. Постаментот го изгради хрватски „Конструктор“, а надзорот е на „Македонија проект“. Вкупната вредност на споменикот е 970.000 евра. Одлуката за поставување на овој споменик ја донесе советот на општината Центар во јуни 2008 година.

 
   
Автор: Ж.В  
 
   
   
   
     
сподели на пинг    
 
   
Веста е прочитана: 1345          Оценка: 4,44  
   
    Оставете коментар

Правила за објавување на коментарите
 
   
Dimche
milevo 1903 Dame Gruev Ako e potrebno ponovo ke ginat gemidjiite za odbrana na makedonskoto ime i za odbrana na makedonskata nacija. Preporachuvam da se pravat napori spomenicite da se izrabotuvaat vo Makedonija. Ako se izrabotuvaat vo sosednite zemji koi ja obikoluvaat makedonija i koi drzat porobeni delovi od Makedonija vo idnina ke ne potcenuvaat. Ne vo Bugarija, ne vo Grcija, ne vo Albanija, ne vo Srbija. Da se izrabotuvaat samo vo Makedonija. Vechna da mu e slavata na site onie koi gi podarija zivotite za Makedonija. Pozdrav Dimche
 
stojan
Bravo i za ovoj proekt.Konecno i istorijata na Makedonija i makedonskiot narod dobiva svoja sloboda niz koj se pokazuva deka Makedonija i makedonskiot narod ima svoj koreni na svoe postoenje uste mnogu odamna. Gemidjiite kako zdrav koren vo svoeto vreme i so svojte dela pokazuvaat na vrednostite koj gi ima vo sebe Makedonija i makedonskiot narod.Tie vrednosti gemidjiite vo svojte srca dobro gi znaele i sogleduvale.Pa taka ovoj proekt seuste ukazuvaat na ona sto drugite ne mozele odnosno seuste nemozat,ne sakale ili seust ne sakaat da go sogledaat i pocituvaat.A vsusnost tokmu ovoj proekt ukazuva na vrednostite na makedonija i makedonskiot narod!
 
od nekade
poaflbi i samo pofalbi pred oglasuvaweto na bankrotot od nasite izbrani. e togas koj na koja strana ke fati ? p.s. ke kaze vremeto bravo narode samo napred, ve ima mnozina
 
Деан
Не ви е добро!!! 970.000 евра??? Ова е дрскос, да се злоупотребуваат луге од историјата, за класична пљачка.
 
cvetko
Sega pocivajte mirno junaci nasi.Neka Vi e vecna slava.
 
Павел Шатев
А,да ја прочитавте мојата автобиографија!
 
Жика
bravo za celiot proekt
 
MAKEDONEC
Konecno se raboti za zacuuvanje i odbelezuvanje na nasata mnogu vekovna istorija bravo za cuvarite na MAKEDONSTINATA dosta ni bea spomenici od komunisticko vreme so koi ne se velicase i ne se odrzuvase makedonskata istorija...
 
sparta
Добро ни дојдовте Јунаци од Македонија!
 
 
  Powered by Nova Makedonija