Бугарија изброи само 1.609 Македонци


Други вести
Највести
  • Читани
  • Коментирани
  • Оценувани
Коментари и дебати
Александар Србиновски
Туризам на раат во Охрид - немет!
Што добиваат како награда тие што ќе прифатат да се изложат на понижувања од сите страни, на лошата услуга, на превисоките цени и на крајно нељубезните домаќини? Ќотек, се разбира ...
 
Мирка Велиновска
Моќниот Мердок клекна понизно пред потценетиот морал
Каде освен во земји како Македонија (со слаби и корумпирани државни институции и нефункционален систем) може јавно да настапуваат луѓе со сомнителен морал и скудни знаења. Кој самозаштитен општествен и институционален механизам ...
 

Импресии од една прошетка
Одлучивме тој јулски неделен ден да го поминеме во околината на Скопје, избегнувајќи ја топлината и запурнината на главниот град, да уживаме во она што го нуди неговото опкружување. Ќе одиме Водно – Матка! ...
 
 Печати | Прати ја страницата | Врати се назад
 
 

Од ОМО Илинден-Пирин велат дека малата бројка е последица на многубројните манипулации со резултатите

 
 
  

За десет години за повеќе од три пати се намалил бројот на Македонци во соседна Бугарија. Тоа го покажуваат бројките добиени од пописот на населението кај источниот сосед, кои Националниот статистички завод ги објави вчера. Според нив, во Бугарија живеат 1.609 Македонци. Во графата население по етничка група и мајчин јазик се наведува дека 411 од нив зборуваат на бугарски, 1.163 на македонски, 13 на друг јазик, а 17 не се самоопределиле.

Стојко Стојков од партијата на Македонците во Бугарија ОМО Илинден-Пирин вели дека ова е последица на манипулациите со резултатите. Тој објаснува дека од таа бројка, дури околу 1.000 биле заведени дека поседуваат македонско државјанство. За споредба тој ги наведува бројките добиени од пописот во 2001 година, кои покажале дека таму има 5.071 Македонец, а според попишаното во 1992 година, како Македонци се декларирале 10.803 лица.

- Ние уште во април излеговме со тврдење дека ќе има манипулации. Се создаваше атмосфера на страв, неколку луѓе беа избркани од работа од институтот за статистика бидејќи дозволиле графа Македонец, што беше квалификувано како непостоечки етнос. Потоа самите попишувачи не ги прашуваа граѓаните како се чувствуваат, туку директно ги пишуваа како Бугари. Ако сакаа да се декларираат како Македонци, пак, им велеа дека нема таква графа и не можеле така да се пишат - вели Стојков.
Тој додава дека на пописите кога имало графа Македонци во 1946 година и во 1956 година бројот на оние што се изјаснувале така бил околу 190.000.

Инаку, најмногубројно малцинство кај источниот сосед, според пописните резултати, е турското. Во Бугарија живеат околу 585.000 Турци, повеќе од 320.000 Роми, потоа речиси 10.000 Руси, 6.360 Ерменци и околу 3.600 Власи. Другите етнички заедници, меѓу кои Македонците, Евреите, Грците, Романците, според бугарските статистичари, не надминуваат повеќе од 2.000 лица. Во проценти тоа би значело дека речиси 85 отсто од населението се изјасниле како Бугари.

Инаку, според конечните резултати од пописот, источниот сосед има вкупно 7.364.573. Бугарската нација брои 5.664.624 жители, жените се во поголем број, 3.777.999 или 51,3 отсто, а бројот на мажите е 3.586.571 или 48,7 проценти.

Главниот град Софија е најголем град во земјата со 1.291.591 или 17,5 отсто вкупно жители во Бугарија. Бројот на населението во Бугарија меѓу двата пописи што се направени во 2001 и 2011 година е намален за 564.331 жител. Две третини од тоа намалување се последица на негативниот наталитет, а една третина на надворешна миграција, која се проценува на 175.244 граѓани.

Пописот беше спроведен во февруари оваа година во 255 општини и 50.047 села. Во 181 место не живее ниту еден жител.

 
   
Автор: Фросина Димеска  
 
   
   
   
     
сподели на пинг    
 
   
Веста е прочитана: 2233          Оценка: 2,75  
   
    Оставете коментар

Правила за објавување на коментарите
 
   
Силјан
Од пописот во 2001 до пописот во 2011 бројот на етнички Бугари во Бугарија е намален за 1,200,000 луѓе!! Кога тоа го имате предвид, нема ништо чудно оти на пример бројот на Турци е намален за 150,000 (2001-2011) и така и за останатите малцинства вклучително и Македонци. Инаку, на официјалниот сајт на пописот на Бугарија јасно стои графа Македонци и македонски јазик. Овој попис го спроведуваа преку интернет, што значи загарантирана слобода на изјаснување без притисок и по слободна волја. Се` друго што ќе се напише со извртени факти и намерни провокации е една обична антибугарска пропаганда.
 
future
Popisot ne go priznavat i ostanatite malcinstveni grupi: http://novinar.bg/news/pisali-romite-kato-turtci-po-vreme-na-prebroiavaneto_MzYyMzs2Ng==.html http://rousse.dir.bg/news.php?id=9112430
 
Ex-Makedonec od Bugarija
Мрско ми е да читам коментари од неписмени човечиња, ама што е, тука е. Јас сум од Благоевград и бев горд со Македонија во Југославија, а ја немав ни видено. И никогаш немало притисоци што се чувствувам Македонец, само потсмев, но тоа е друго. Вашата антиквизација е крива што мнозинството од нас веќе никогаш нема да се изјаснат како Македонци!!! Антиката оставете ја на Грција, а ние сме Словени, како и Бугарите. И само неписмените не знаат дека ние Словените сме ги земале туѓите географски имиња Македонија и Бугарија, како Хрватска (Кроација), затоа и сме политички, а не етнички нации. Јас ја сакав онаа Македонија, „србокомунистичката„, а сегашната ја видов на натпреварот меѓу ВАШИОТ шампион Шкендија и Партизан, на ВАШИОТ Филип Втори! Прашање до вас - да не сте го смениле пак знамето?! А, и мојот македонизам умре во Серско откако го слушнав месниот дијалект - како да бев во источна Бугарија!!! Се разбира, не е така западно од Струма, таму си е македонски. Ама,за жал, робуваме на митови
 
Cip
Бројките си се добри, туку што правиме со преку еден милион малоумници од оваа страна на Деве Баир, што немаат абер ни кои се ни што се?! Од Белград ни’ ги шепкаат глупостите што ние гласно ги извикуваме за потоа цел свет да ни’ се смее. Нема поголем срам и гадост од македонизмот и пресреќен сум што му се гледа крајот.
 
Tina
Lenost e golema bolka, i taa ponekogas ke gi izbroi lugeto koi se razbudeni samo, dok drugite spijat. "a sto sega da odam na popisot', i slicno. Toa ne e sram, nego e intimidativna potega na Bugarija ili Grcija, Vo Grcija nie ne postoime oti Grcite ne razbirat popis na stanovnistvo po broj na naciite, oti tie site gi vikat Grci. A e poznato da pred 1912 god., 85 % Makedonci, ziveale vo Egejska., A veruvam slicno bese i vo Bugarija. Oti pred da dojdat Mongolcite vo 400 god., po Isusa, Makedonci veke sazidale Sv. Sofija, pa mislejte se sto stana so Makedonci po taa vojna. Ni Grcija, ni Bugarija nema da zboruvat vistina za Makedonci, i zatoa ke bidat osrameni pred svetot. Koga se otkrie kolku Makedonci otisle na gilotina, oti bile doktori, uciteli, popovi pa ke prasame EU da go poseti Hag oste ednas. Po nekoi komenti se gleda da nie Makedonci nikogas nema ga zaboravime sto ni stana na nasite tolku golem broj luge pred a i posle podelbata. Ne davam amnestija na nikoj.
 
mile ot Petrich
Ha-HA-HA Makedonoidite barat " etnidnni makednci "vo Bugarija pa dovadajte vo Pirinsko ke vidite kolko makednci ke vidite pa ne treshtete gluposti.Koj vi laje be luge doka vo Bugaria ima iliadi makednci nie sme makednski bylgari sho bile nashte babi i dedovci.Pa 90% ot makedncite vo Bugariq se dodejci ot FIROM drugite 10% se plateni luge na Skopie.
 
кке
Нема друго, ќе мора да се прави ревизија на бројките за Бугарија, Грција, Албанија и Србија. Е па не може да се пребројат 2.000 македонци, а да ги има 200.000!Ако има превара, ајде нека има, па да се намалени 10 или 15 пати, И колку се? 20-30 илјади, и сега што правиме?Кој лаже? Од цела грција се собрале во Овчарани 4.000. А, според нас таму ги има 200, 500 па некој и милион викаат. На изборите во Албанија, излегоа едвај 5.000, а ние трубиме 200.000. Земете ја Австралија, иако тоа беа избори, но да излезат 2-3 илјади, па колку ги има, по ѓаволите? А, можеби некој од многу одамна знаејќи ја правата вистина манипулирал со нас,Нема дрруго.
 
Itar Peyo
Nasata vlada izbroi tolku makedonci vo celiot svet! Za izborite.
 
Chicago
Ne se isplati da se komentira. Sto se odnesuva do Bugarija, se e jasno odamna. Samo znam deka segakas ja odbirale pogresnata opcija.
 
Aleksandar
Nova glupost od "bolniot na Balkanot". Ne morale ni tolku da pisat. Neka pisat deka nema ni eden. Vo 1892 zabranija vesnik zatoa sto pisuval na makedonski jazik i gi zatvorale negovite osnovaci. Istoto go napravija i lani zatoa sto povikuvase Makedoncite na popisot slobodno da se izjasnat kako sto se cuvstvuvaat. Ete tolku vreme se zaostanati nivnite mozoci. Poveke od 100 godini. Ako tamu ne postojat Makedonci vo svetot ne postojat bugari. Toa ne e etnikum, toa e zanimanje. Bruki nevideni. Duri i da sakame nie ne mozeme da bideme bugari, tolku nisko i da sakame ne mozeme da padneme.
 
Antikadjan
faktot si e fakt.. obidno e da se pisuvas makedonec.. nikoj ne saka da mu se smeat deka se misli za naslednik na drevnogrcki peder..
 
Goce
До Бугарашот и сличните на него: Да ви го ебам мамичето мрсно што би рекле вие самите. Педеру б'лгарски, само во Пиринска Македонија живеат преку еден милион МАКЕДОНЦИ! Македонци, а не бугари, а ти ако си прав благополучен б'лгарин кој ти е крив, а инаку никој нема ништо против тоа, само не јади гомна многу... за нас Македонците колку сме и дали сме... Таман сме!
 
Makedonec od Sofija
814 Makedonci vo Pirinska Makedonija. Tolku se. Golem broj luge bea izbroeni preku internet taka da ne vaji prikaznata za "potpisuvane preku pritisok"
 
unknown
U bugarija mozebi ima povekke eskimi od makedonci. Koj e posle fashist ama antifahsistite ne se vo moda vekke.
 
aleks
samo vo sofija ima celi kvartovi so makedonci ovaa brojka e smesna.
 
Бугараш
Од сите 1609 запишани како Македонци, 1091 се со македонско државјанство. Тоа се граѓани на Р. Македонија кои живеат во Бугарија. Тоа значи дека бугарските Македонци се 518
 
ПерО_МКД
Па во Бугарија нема Македонци, затоа што Бугарите се Македонци :)...шега на страна, но така испаѓа...ако од 7,5 милиони жители на Бугарија ги изземеме големиот број Роми и Турци и слично, тогаш од оние што остануваат поголем дел се потомци на доселеници главно од Егејска и Вардаска Македонија, и нешто раселени низ цела Бугарија од Пиринска Македонија.Во Пловдив на пример, над 75% од жителите се потомци на доселеници од разни краишта на Македонија, ќе најдете многу чии прадедовци се од Прилеп и Битола.Е сега ако Бугарите признаат дека постои и порано постоел Македонски народ, со тоа самите ќе си се избришат, како што не тераат нас сега самите да си го изберишеме идентитетот...главнината од фолклорот, традицијата, народните песни во Бугарија е со потекло од Македонија...сега дали ви е јасно зошто е толку битно за Бугарија, да не признава Македонски народ и да го именува како Бугарски народ.
 
строиник
Ако бугарите се толку сигурни во своето немакедонско потекло, тогаш не би имаеле никаков отпор кон македонците кај и да се, ниту би применувале метод на игнорирање, сила, заплашување, фалсификувана историја итн. Жалното е во тоа дека огромниот дел на бугарски пропагатори, политичари имаат етничко македонско потекло,но си го дале гзот за да работат за интересите на австро-унгарскиот двор кој никако па немал намера да се ослободи македонството, Македонија. Кажете што е тоа етнички бугар ако поима нема за јазикот на кој зборел Кубер или Аспарух, кажете барем една песна која не е македонска а пее за македонските војводите.?!(ако биле етн бугари такви песни би имало и од други "бг дел")?! Во 1942 која ли администрација го спроведувала ев. попис во Mакедонија(онаа која создавала мали српчиња или онаа што издавала пропусници со исклучуво бугарски произход или заедно?!А во егејскиот дел?!Инаку,Бугарија денес е со 42% сиромашни а е во еу, за разлика од Македониија со 30%( доселени алб, роми)
 
Smehoranski
Vo Bugarija: ... Drugi: .... ukrainci - 1 763 makedonci - 1 609 smeh:))
 
Dedo Boris - Bitola
Nashite istochni komshii,vo zaednichkata agenda,so ostanatite i nivnite protektori,mnogu odamna vaka rabotat,za da bi nekako,tie stanale MAKEDONCI.Dodusha si imame nie i nekoi nashi, shto sesrdno im pomagaat,arno ama Megdugal,ne e tolku nedugava.Nashe e,ne samo da postoime,tuku i da opstoime!Zashto svetot ni go dade toa pravo,ta zatoa toj e golem,a nie mali,ama i O B R A T N O O O ! ...Segde sme...
 
Tanev
Zhiveeme vo 21 vek Turkotatarite pak so negovite gluposti Evropskiot Sojuz si kjuti pak.
 
Toska
Imam dosta prijatelo vo Bugarija duri i bratucedi,no retko koj od niv se oseka kako Makedonec osven postarite i sto pisuva Nikola probaj na nekoj da mu kazes deka ne e BUGARIN tuku MAKEDONEC ??????
 
martin
zar e mozno nasive novinari i nasiov narod se uste da imaat ovakvi razmisluvanja kako vo pogorniov tekt pa ete sotidete vo bugarija i vo pirinskiot del ili bilo kade i najdete barem EDEN covek sto ke vi kaze deka po nacionalnost e makedonec ke vi se smeat ako gi prasate za takvo nesto, inaku da vo bugarija ima okulu 2 miliona lugje sto ke vi kazat deka se makedonci po teritorijalno poteklo no istite tie ke vi kazat deka nacionalno se custvuvaat kako bugari . A edno prasanje do citatelite - kade gi snema onie 1 200 000 (EDEN MILION I DVESTA ILJADI ) BUGARI od teritorijata na vardarska makedonija koi slobodno se izjasnile kako takvi vo 1942 god? Ili ke cekame na popisot vo makedonija koj nekolku pati se odlaga pa ke vidime kolku drzavjani na makedonija ke se izjasnat kako bugari?
 
Janakiev Nikola
Kole 22.7.2011gog Nikoj nemoze daja znae tacnata broja i nisto neznaci 10 ili 5 milioni Makedonci vo Bugarija.Pet Braka eden Bugar vtor Makedonec tret Srbin so dvajca nesum se sretnal.Golubov.Golubovic.Golubovski.Goluboski.Golubovac.
 
Војвода без пушка на рамо,со чашка во рака!
Што војвода си ти?Каде ти е пушката?Оружје ти е чашката?Ако дрмнеш уште некоја,ќе ти се причинат 6 милијарди Македонци во Бугарија!!!
 
Штипјанец
Сепак,мала бројка на Македонци во Бугарија!Нека се направи анализа,колку има Македонци со бугар- ски пасоши и државјанства во Македонија.Многу ,,патриоти,,ќе се најдат затекнати и многу од нив ужи ваат ,,царски,,бенефити во оваа,наша сирамашна земја.
 
dilan
A koj saka da se izjasnuva kako pripadnik na nasiromaviot narod na Balkanot i Evropa????Koga bese SFRJ site bugari sonuvaa da se zenat,mazat vo SRM a sega im e sram da se kazat deka se makedonci!!!!! Potpolno gi razbiram lugeto sepak sakale nie da se svestime ili ne BG e vo EU poveke od 4 godini a nasiot brod tone poveke od 20 godini(so isklucok na tranziciskite dobitnici)!!! kakvi se ne vicevi kazuvavme za BG eeee sega trkaloto se svrte pa nie sme predmet na potsmev za zal!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Македонски Гоце
Пописите во соседна Бугарија секоја година се се почудни наместо да се размножуваат ,,малцинствата ,,во нивната држава се намалуваат за сметка на мнозинството.Истото се случува со македонците кои во 1992 година биле 10803 потоа за 10 години се намалиле на 5071 во 2001 година за во 2011 година да останат уште 1609 па во наредниот попис Бугарската ,,ДЕМОКРАТСКА,,држава да остане БЕЗ--МАКЕДОНЦИ.Но да знаат дека тоа нема да се случи затоа што ќе остане едно мало ЖАРЧЕ Македонско.во Бугарија .Ќе дојдат попаметни,поразбрани политичари кои ќе создадат услови за реалнопопишување на сите .И сите ќе се попишуваат така како што ќе се чувствуваат..
 
Vojvoda ot Pirin planina
Ot 1912-13 godina do denes koga Pirinskiot del na Makedonija e pot bugarska okupacija NEMA zivot za Makedoncite pot Pirin.Makedoncite ot 1912-13 godina vo okupiraniot Pirinski del na Makedonija sme ubivani,zatvarani,tepani,maceni,internirani,asimilirani..Ot trite dela na Makedonija Pirinskiot del na Makedonija e naj siromashniot a Bugarija samo vlecka prirodni bogatstva ( mermer,jaglen,drva,uran..)nagore vo Bugarija bes oko da i migne.A narodot Makedonski pod Pirin maka maci pod tatarsko ropstvo tone vo strashna siromashtija nad 100 godini.Dajte bre brakja Makedonci ot R.Makedonija dajte ni 2-3 shlepera so oruzie i municii pa nie Makedoncite ot ovde da si se kacim gore na Pirin planina pa da si razveeme Makedonskoto zname i da si napravime edna ubava posledna borba so bugarskiot okupator.Nema po slatko ot toa da se zagine za Tatkovinata Makedonija.Smrt ili mila Sloboda !Makedonija Obedineta i Vecna ! Amin!
 
MKD
A kako taka se "namaluva" brojot na Makedoncite od eden cenzus do drug? Izmiraat li tie Makedonci, ste gi prashale li? Od najmalku okolu 600 000 vo 1920 godina, dosega namesto da se mnozhat tie izumiraat, kako taka? Da ne gi true nekoj? ccc.....Tuzhete gi za lazhiranje popisi, i barajte Makedonska organizacija da gi ispita site popisi i prisustvuva na narednite za da ja kontrolira rabotata na Bugarskite intstitucii.
 
Petre Bazernicki,DemirHisar
Ne moraa bugarite tolku mnogu da se macat so broenjeto na makedoncite. Mozea povtorno da kazat oti nema makedonci. Asimilacijata so zakani,uceni i pritisoci ocigledno prodolzuva. Bugarija kako i Grcija iako e clenka na EU i NATO seuste primenuva fasisticki maniri na odnesuvanje i tretiranje na onie koi mislat poinaku od bugarite.
 
Realen
Dosta go truete narodov!Bugarija ne izbroi 1609 makedonci,tuku tolku se izjasnile kako takvi.Za site vas sto ke pocnete da tresete zeleni vo komentarite,za manipulaciite okolu popisot mozam da vi kazam samo edno.Moze da se pravat manipulacii od 2,5,20%,sto sepak mora da priznaete e daleku od " 200000 makedonci sto ziveat vo Bugarija.Zatoa pamet vo glava i gledajte da ja socuvame ovaa Makedonija sto ja imame,blagodarenie na makedonskite partizani i "srbokomunistite".
 
Никола
Пописот беше спроведен по интернет! Сега може без виза да се отиде во Пиринско и да се прошета таму. Пробајте речете му на некој Пиринец дека не е Бугарин, па ќе видите што ќе ви се случи.
 
 
  Powered by Nova Makedonija