Наскоро македонско радио и весник во Грција


Други вести
Највести
Коментари и дебати
Дарко Јаневски
Друцас наместо Иванов и Груевски
Муабетот беше за нешто друго – за едното име со кое ние Македонците, ќе сме се разграничеле од Македонија. Ниту во Резолуцијата со која сме примени во ООН, ниту во Привремената спогодба стои дека Македонија е обврзана да преговара ...
 
Билјана Ванковска
Пролет на македонски начин
Всушност, мудри луѓе одамна заклучиле дека кога изборите навистина би биле механизам за менување на нештата, тие веднаш би биле забранети ...
 

Плетат мрежи околу саканата Македонија
Минатата година на адресата на вашиот весник испратив еден студиозен текст со предлог за ново име на државата, меѓутоа од Кабинетот на претседателот на Република Македонија ме известија дека не сте го добиле текстот ...
 
 Печати | Прати ја страницата | Врати се назад
 
 

Партијата на македонското малцинство во Грција Виножито ќе емитува радиопрограма на македонски јазик, а најавува и издавање весник. Овие новини на македонската заедница во Мелбурн во саботата им ги претставил членот на Виножито Димитри Јоану. Тој во Австралија пристигнал на покана на Комитетот за човекови права

 
 
  
Партијата Виножито ќе почне со издавање на весникот на 1 мај. Тој ќе се печати во 20.000 примероци, ќе биде двојазичен, а поголемиот дел ќе биде на грчки јазик.  
   
 
 
   
   
   
     
сподели на пинг    
 
   
Веста е прочитана: 254          Оценка: 4,32  
   
    Оставете коментар

Правила за објавување на коментарите
 
   
vlado
Daj boze da uspeat od Vinozito. I se nadevam deka ovakvi malodusnici kako IDI MALES vo idnina kje ima se pomalku.
 
GOCE SESKO
AKO NE SE GRIZIS ZA SVOITE BRAKA KOJ KE SE GRIZI.Najubavi vesti sto sum slusnal vo moeto ziveenje posle Nezavisnosta na R.Makedonija,odlicni vesti ke mozat nasite braka i sestri da si go izocuvaat svojot majcin jazik.
 
BERN
Do komentatorot IDI MALES , pa neli rabotea Makedoncite od Republika Makedonija da se priznaat malcinstvata Makedonci vo Grcija i Bugarija? Navistina kako sto veli MERI, covek ne moze da ve razbere sto sakate so toa da kazete. Mozebi nema da bide loso da se javete kaj psihijater. Za mene ovaa vest e pozitivna i jas se raduvam za toa.
 
meri
do idi males kakva steta gledate od ovaa vest males, zasramete se , kako da ne pocituva svetot kako nacija ako nie sami sebe ne se pocituvame? radioto i vesnikot na makedobnski e uspeh na makedoncite od vinozito, a nie samo ja spodeluvame, sto vi preci vam i kako bi i precel takov napredok vo ostvaruvanje na covekovi prava na nasite makedonci bilo kade vo svetot, na makedonija, ne ve razbiram sto sakate da kazete stavte si go pratot na glava vie g-dine so cuvsto na inferiornost, jas taka ne se cuvstvuvam i nesakam nikoj da mi nametnuva, zapamtete toa e licen uspeh na vinozito, od sto se plasite ? ....sramota
 
Иди Малеш
Vo Grcija ke ima Makedonsko radio i vesnik no dali ke ima vo Makedonija, Makedonsko radio i vesnik ...Stavete go prstot na celoto ej Makedonci.. Od golema griza za Makedoncite vo sosednite drzavi ke ostanete bez svoja drzava i narod.....
 
 
  Powered by Nova Makedonija