И фашистот Џемо влезе во ред за биста


Други вести
Највести
  • Читани
  • Коментирани
  • Оценувани
Коментари и дебати
Дарко Јаневски
Бранко, биди маж, собери потписи
Со оглед на хистеријата што е создадена во врска со проектот „Скопје 2014“ и фактот што Црвенковски борбата против градбите ја постави на ниво на борба за македонскиот идентитет, за него не би требало да има посериозен проблем ...
 
Билјана Ванковска
Повикување духови
Не е само опозицијата таа што си игра со огнот на незгаснатите страсти, предрасуди и трауми од 2001-та - тоа го правеше и сé уште го прави и владејачката коалиција. Уште во моментот кога се јави „генијалната“ идеја за црквата ...
 

Предизвиците на оценувањето
Новите тенденции за реформа на образованието го отвораат прашањето за третманот на ученикот како партнер во процесот на едукацијата. Тоа бара нов пристап во следењето и оценувањето на знаењата. Какво е кај нас оценувањето на ...
 
 Печати | Прати ја страницата | Врати се назад
 
 

Партијата на Имер Селмани бара да му се изгради споменик на Џемо Балистот во Гостивар, кој во Втората светска војна беше крвник на македонскиот народ и соработник со италијанскиот и германскиот фашистички окупатор

 
 
  

Дали со изградба на споменик на балистот Џемо Хаса се прави обид да се унифицира фашизмот, кој е одамна осуден, прашуваат историчарите, откако партијата Нова демократија на Имер Селмани поведе иницијатива за поставување биста на Џемо во центарот на Гостивар. Разграноците на партијата во Гостиварско се огласија со соопштение дека едногласно ја усвоиле иницијативата, а обезбедени се и пари за подигнување на споменикот на Хаса, водач на балистичкото движење во Македонија за време на Втората светска војна.

 Професорката по историја Вилета Ачкоска смета дека оваа иницијатива е дел од идејата за голема Албанија.

- Ова е воскреснување фашизоидни идеологии. Сега сите крвници ќе ги извадат на површина и ќе ги прогласуваат за херои - смета Ачкоска.

На прашањето дали, според неа, ова е последица на најавата дека ќе се градат споменици на македонски херои во Скопје, таа рече:

- Не мислам дека е тоа така, бидејќи не се зборуваше кога се донесе Скендер-бег, ниту пак кога се подигнаа споменици на УЧК во западна Македонија. Едноставно, во земјава работат сили што сакаат да ја дестабилизираат Македонија - додава Ачкоска. Сличен став има и Тодор Чепреганов, директорот на Институтот за национална историја.

- Хасани работеше против партизаните, беше соработник со италијанскиот и со германскиот окупатор. Ако се изгради негов споменик, што ќе славиме? Дали ќе се слави фашистичката коалиција или, пак, антифашизмот? Што ќе им објаснуваат на децата - ова е човекот што се бореше за голема Албанија, а за другите херои ќе објаснуваат дека ја уништувале слободата? - прашува Чепреганов.

Раководството на Нова демократија се одлучило да поведе ваква иницијатива со образложение дека во Гостивар немало споменик од албанската историја. Партијата се обратила до општинското раководство на Гостивар, на чие чело е Руфи Османи, и побарала дозвола за поставување биста во малиот парк во центарот на градот. Идната недела официјално ќе биде поднесено и барање до гостиварскиот сектор за урбанизам за внесување на бистата на Џемо во урбанистичкиот план.

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и опозициската СДСМ вчера не ја коментираа иницијативата на Нова демократија. Од Сојузот на борци во Гостивар и од Друштвото на историчари најавија дека неделава на претседателство ќе одлучуваат како ќе реагираат.

Џемо Хаса несомнено е дел од македонската и албанската историја. Меѓутоа, сосема друга работа е неговото величење како човек што соработувал со фашистичките режими во текот на Втората светска војна, што може да и создаде проблеми на Македонија и на меѓународен план, а во секој случај ги компромитира албанските погледи на светот во очите на оние западни сили во кои тие полагаат големи надежи.

Споменик на Џемо Хаса веќе има во неговото родно село Симница.
Што сведочеле соборците на Џемо?

 Џемаил Хасани, попознат како Џемо Балистот, е водач на профашистичката организација Бали Комбетар за Македонија. Италијанците го користеле за борба против македонските партизани, за што му давале месечна плата од 50.000 леки.

За богатиот опус на Џемо во борбата против Македонија може да се најдат низа документирани материјали. Меѓу другото, во книгата на Јован Павловски „Судењата како последен пораз“ е објавено и сведоштвото на балистот Алија Зибери, кој подоцна, на судењето, го дал и следниот исказ:

„Јас се сеќавам дека учествував во стрелањето на заробени партизани кај селото Лавци, над Тетово, како и во селото Жеровјане, Тетовско... Ги стрелавме со пушки и ги оставивме незакопани. Кај Жеровјане стрелавме седум души и во ова стрелање учествувавме јас, Дуло, Риза и Наиф. Овие групи ни ги даваше Џемо Симница, а тој ги земаше од тетовскиот затвор“.

Балистот Ферми Бајрами сведочел: „Една ноќ во почетокот на 1945 во селото Горјане, дојдоа Алија, Назиф и Абдула, кои во тоа време беа илегалци и живееја во шума... Со нив беа и Џемо Хаса од Симница и уште триста други души. Во близината на мостот на реката Маздрача, кај Жеровјане, на патот Тетово-Гостивар, почнавме борба со партизаните... Лично Абдула Амити ми кажа оти кај селото Лавци убиле 12-14 партизани. Алија ми кажуваше дека во селото Дуф ја фатиле ќерката на попот и Абдула, Алија и Назиф ја обесчестиле, и тоа во нејзиниот двор и се смееле со неа“.

Џемаил Хасани е убиен во пролетта 1945 година. Претходно, во почетокот од 1945 година, ОЗНА во Македонија организирала потрага по Џемо, кој со вооружени групи се движел низ Албанија и западна Македонија. Во март истата година биле воспоставени контакт и соработка со Риза Раифи, роднина на телохранителите на Џемо: Абдула Зибери, Абдула Амити и Назиф Амити. Соработникот Риза Арифи се обврзал заедно со телохранителите да го заработат или ликвидираат Џемо. ОЗНА за возврат им ветила слобода, доколку не продолжат со ограбувањата.

Неколку дена пред мај 1945 година, офицерите на ОЗНА заминале за Гора, каде што одржале средба со телохранителите на Џемо, Зибери и Амитија. На таа средба тие на офицерите им ја покажале главата на Џемо, донесена во вреќа. За нивна заштита, ОЗНА објавила дека припадниците на ЈНА го убиле Џемо во акција. Што се однесува до неговите телохранители, тие не го почитувале договорот со ОЗНА, туку се приклучиле кон групата на Шаип Садику. Во 1948 година таа група по налог на албанската тајна полиција Сигурими влегла во Македонија и на Косово и вршела оружени напади врз војници на ЈНА. Во една од акциите, луѓето што го убиле Џемо по налог на ОЗНА биле заробени и осудени на затвор.

 
   
Автор: Екипа на „Нова Македонија“  
 
   
   
   
     
сподели на пинг    
 
   
Веста е прочитана: 2145          Оценка: 3,51  
   
    Оставете коментар

Правила за објавување на коментарите
 
   
riki
Pocituvani sogradjani Makedonci, So ovoj komentar sto Vi go isprakjam, sakam da Vi objasnuvam mnogu raboti, no to ake go napravam na malku poinakov nacin. Nema da zboruvam nitu za Aleksandar, a apk nitu za Xhemo. Istorijata nee nauka koja treba da ja prikazuva ili tolkuva redakcijata na "Nova Makedonija" a nitu pak samo eden profesor od eden etnikum vo RM. Ima i drugi istoricari koi go pokazuvaat sprotivnoto od toa sto e napisano vo ovoj tekst na vesnikot kade se pokazuva vo sprotivno svetlo likot na Xhema Hasa. No nema da objasnuvam poveke za likot na Hasa, tuku sakam da kazam deka niedna nauka, a pomalku istorijata ne e nauka koja se zema zdravo za gotovo, tuku istata treba da se istrazuva i da se ragleduva na poveke agli ili izvori. Pa tokmu zatoa, ne se plasete mnogu od spomenik, posto toj ne moze da bide precka za evrointegraciite, nitu ekonomskata kriza i se ostanato. Se nadevam deka nema da bidam krivo svaten, albancite se konstitutiven i mnogu znacaen narod na Republika Makedonija.
 
goce
Bruka za site Makedonci sto glasaa za Makedonskiot Osama Ben Laden.Monstrum so bebeski izled.Albanecot ,antimaterija za Makedonskata drzava.Kakov sozivot so ova divo pleme.Genetski se programirani destruktivno kon se sto e civilizacija i porazvieno od niv.
 
bmrhgj
Se secavam deka na 5-6 godisna vozrast igravme fudbal so glavata na Dzemo na mestoto na dene[nata opstina...
 
do Partizanot
Da se slagam so tvoiot komentar; zosto da ne ! neka se napravi spomenik na DZEMO, no so odsecena glava, i nekolku skulpturi od LUDJE, okolu nego kako go plukaat; i poveke netreba objasnuvanje. i diskusii . SELMANI toa ne go znae e prvo treba da procita. a ko ke umre SELMANI , ke mu go priberime na DZEMO; da se znae . a negovoto obelezje pa neka bide, mislam vaka. kako se klanja pred MAKEDONCITE, so cinicna nasmevka , so ANDZAR vo RAKA. pozd.
 
spaski
E moja makedonijo ako sve e vistina a verovatno e,sega sdsm tito petkovksi frckovski comovski navodnite borci za golema sloboda "covekovi prava"eksperti za ramkovni dogovori,zalenje kukanje ako nesto se gradi skopje -2014 na primer ako cela ovaa slika se analizira zaklucokot e eden. Nemoj da gradis nisto makedonsko antcko narocito daj im na albancite sve da ima mir i ostvi ne nas da dojdime na vlast nie najdobro toa go pravime TOA E PORAKATA . So vakvi politicari novinari koji gi velicat istite medijata koja e okolu niv gi pumpa nastanite nepotrebno dava OGROMEN publicitet KE DOJDIME DO OVA NA STO SME SEGA. Ne fasiti ne peti koloni turcite ke gi barame pak da porobat oti ne znaeme sami sto da pravime i koj pravec da go terame, stap i motika . Sto pati davam komentari i ne znam nekojsi birokratski mangupi ne gi objavuvaat verovatno ne im odgovara.
 
Градител
Ужас, што има толку слатко во таа власт , па што се посега по вакви разорни по сите постапки.
 
Goce
Селмани стана поголем муџахедин од Ахмети
 
gago
Se cudami ne mi se veruva za da se podigne spomenik na nekoj Albanski gradanin koj doprinel so nesto konkretno vo Makedonija DA no da go velicame Fasistot i Balistot Demo ovde nekoj ne normalen za vakva inicijativa ovde vo centralna EU bi veke bil so krivicna prijava za velicanje na Fasizmot i negovite prestavnici . Tolku od demokratskata maska na Selmani mu dosadi da ja nosi sega go gledame negovoto vistinsko lice . Dokoga kajnas ubicite i nivnite sledbeneci ke bidat nedopirlivi.
 
kumanova
i treba, xhemo bil spasitel na albanskiot narod,od slavo komnistite, nisto ne pravel covekot, samo se branel sebesi i svojot narod
 
donka
se sto e kazano ovde za covekov e laga...tos bilo del od komunistickata prpaganda..covekot se borel za svojot narod ...za svoi ideali ne za golema Albanija...ako zimame na takov nacin i alksandar makedonski bill eden ubiec...zarobuval tugi zemji i ne bash po miren pat tuku so vojna...Gruevski veke ja otvori "Pandorinata Kutija"..albancite ne otvarat nisto...za niv vitstinskite heroi bile ballistite a ne partizanite
 
sande
neznam zashto se plasime od lugje shto umrele, nie makedoncite i od mrtvite se plasime pogotovo ako se albanci.
 
Gostivar
OK. Ama, za da dokaze deka se seriozni Imer i negovata gostivarska druzina neka iniciraat postavuvanje na bista na Arkan vo Drenica i na Mladic vo Srebrenica. A od site trojca zaedno vo negovo Sisevo vo aleata na politickata glupost.
 
читател
Се сложувам со Ачкоска и Чепреганов дека сега сите крвници ги вадат на површина и ги прогласуваат за херои. ХАСАНИ беше соработник со италјанскиот и со германскиот окупатор, а ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ и ВАНЧО МИХАЈЛОВ со Бугарскиот и Германскиот окупатор. ХАСАНИ се бореше за голема Албанија, а АЛЕКСАНДРОВ И МИХАЈЛОВ за голема Бугарија. На сите нив жртви беа Македонците. За ХАСАНИ, АЛЕКСАНДРОВ и МИХАЈЛОВ нема место во Македонија.
 
greska od vanco
so glasot za imer i jas sum za gemo
 
PEro
Abe ovaj Selmani epten zabegan pocna da biduva...so on se zamisluva, denes ke koketiram so Albancite i kje bidam najgolemiot nacionalist, vcera im se umilkuvashe na Makedoncite, utre koj znae, mozebi i so Grcite i Srbite ke pocne da koketira.Covekot ne e za politika, vakvi tipovi se odamna deshifrirani na makedonskata politicka scena, a toj ednostavno ne e toj mudonja shto moze taka da go zamajuva narodot, niti pa e vo fazon takviot tip na politicari za kakov shto se trudi da se prikazuva Selmani.
 
avram sotirovski
ZNACI nie MAKEDONCITE ne treba da vreskame treba da rabotime a toa prvo kako narod a potoa i site partii na MAKEDONCI vo MAKEDONIJA. ZNACI deka e povedena takva postapka i koj ja iniciral e poznato , treba da se detektira vreme vo koe ova se slucuva i site mozni inicijatori od vnatre a i od nadvor . ZNACI ne mu se sekirajte i ne mu vreskajte neka go stavat a MAKEDONCITE treba da se gordeat oti site nivni "VELIKANI' nie sekogas sme gi nagradile navreme i onaka kako treba ta ete neka gledaat site ALBANCI koi ke se osmelat da potegnat za GOLEMA ALBANIJA ili nekoja nivna KOSOVSKA dramoletka ete taka ke zavrsite na spomenik da ve mocat cavki , da go onadam i nego i tija od 2001 gi pokokavme ka cavki a ne ka orli , abe neka gi neka gradat spomenici oni neka samo da se brojat kolku sa i neka kazat MAKEDONCI e toa se vasi geroi taka so site vas ajde potegnete ta da ve spastrime imame recept za vas a ne onaj MILOSEVIC samo se kurcese a zaradi vas so mrsoli do kolena i briceni megunozje i so skrateni patlaci go bombardiraja EEEEEEEEEE kade sme nie so umot od nih a treba da zemat RECEPT od nas i taka ke e spokojno taka neka gi ne e zort samo oni neka pokazat rokcinja a vie sinove i vnucitee na ALEKSANDAR MAKEDONSKI lavovite vucite i najopasnite na BALKANITE MAKEDONCI neka se otvori dusa i srce junacko i samo DERI i TREBI i neka gi neka se pomalku od eden to e postavena dijagnoza i prepisana terapija ova vi go preporacuva eden bivs oficer koj vo togasna JNA e definiran za covek i sledbenik na SS edinici so specijalni metodi ama ete ne dobiv prilika tamu sirum YU ama za MAKEDONIJA sum tuka i sega nema nazad , moite MAKEDONCI se obedinija sirum USA , KANADA,AVSTRALIJA i nasa e EVREJSKA pateka za napred pogledajte go MINHEN filmot a e taka treba so ovie nasi pa potoa trebi se po red i spisok intelektuala ama ete i tuka gospod pomaga na MAKEDONCI pa ete za TEUTA nema ni kozen metak nea RAK ke ja otepa a tolku e napisala zlo i loso za MAKEDONCI da bi ja opalil so nekolku kozni metka ama aj otide , ZNACI MAKEDONCI nema drugo nego onaka kako e zavrsil taj GEMO taka i tija sega tamo sto praat problemi , ke dojde vreme prvo NATO a potoa krk kokanje site koi nanesoa problemi na MAKEDONIJA vo ovie 20 godini i ne tenzii so vojni i takvi gluposti ama onaka fino kak znae SILEKS i gazda nakaj TETOVO GOSTIVAR avtomobil so obviniteli koi rabote na istraga za SILEKS danocno utajuvanje vo vreme na STANINOV i site mrtvi a zenata ostana u kolica invalid i ete go ZINGO sea U PROMENI , e toa e MAKEDONEC asolen pameten bogat i moken i sila i vlast se dala majka priroda i gorniot spolaj mu e toa e AFERIM se razbrahme neli se po kroce i samo legitimni celi i to ziceri i krc e taka moi MAKEDONCI ke ne bide ke opstaneme neka gi neka se kurcat ama nema so sto em se so seceni em se so briceni i upokoeni sa da gi prosti GORNIOT
 
Anti-xhemo
Abre Xhemo, kako toa tvojot vozljuben Xhemo vojuval protiv komunizmot? Palejkji sela vo zapadna Makedonija i pravejkji mnogu drugi zlostorstva?!? Ako ne gledas nesto loso vo toa, zasluzuvas barem polovicna kazna od negovata! Ako Xhemo zasluzil da bide seckan do smrt mesec dena, togas toa tebe treba da ti se pravi dva meseci!
 
Fati
Pa toj ne branil nas od vasite srbo- partizani koji ubija deca i zheni so cel etnicko ciscenje. Toj se poznava kako spasitel na gostivarskoto podracje od slavo-sovenistite. Ova trebase odamna da se sluci.
 
Перфектен криминал: етничко чистење и геноцид
Мора повеќе да се пишува за етничото чистрење и геноцидот на Македонците во самата Македонија и тоа особено за синдромот „отоде Групчин“ заедно со сите негови креатори и идеолози! Вистината мора да ја кажеме јасно и гласно. Фашизмот и расизмот, етничкото чистење, геноцидот остануваат неказнети и стануваат „перфектниот криминал“= неказнет!
 
toni
Filip, ne e edinstvena, vidi gi Grcite . Pravat spomenici na Filip i Aleksandar a tie popara gi pravele. Videte kade e sega Imer so glasovite koi gi dobi od Makedoncite...
 
apologet
- Ова е воскреснување фашизоидни идеологии. Сега сите крвници ќе ги извадат на површина и ќе ги прогласуваат за херои - смета Ачкоска. Isto kako sto pravite vie.Krvnikot si e krvnik pa makar bila toa i Buneva sto vie ja protezirate Istorijata e za istoricarite ne za politicarite.Ama sekogas koga vmro e na vlast izleguvaat senistata od minatotoI posle branko ke predizvika kriza.
 
Nato-Jato
Neli Makedonski Obama kje bese "umereniov ' Selmani???
 
mihajlo
Sto covek da kaze za vakov predlog posebno od covek kako Imer Selmani.Gledano od psiholoska gledna tocka covek se prasuva koj e fasist i krvopiec.Dali e toa Balistot DJemo ili negovata reinkarnirana licnost koj izgleda Bog go pretvori vo "Mona Liza" liceto koe mu dal ime da se Vika Imer.Ova e strasno .Prosto sum zgrozen od samata pomisla na monstruozniot predlog na monstrumot koj go predlaga.Covek si veli,dali e mozno da ovaa zemja izrasne covek vo vakov oblik.Dali navistina ovaa licnost zavrsila visoko obraziovanie i toa fakultet po medicina,profesija koja treba da leci covecki sistestva ili se raboti za osoba koja Satanata ja zarobila vo svojot virtuelen um,so koja Gospod Bog e vo neprestana vojna.Po se izgleda deka Partizanite vi 1945 godina mnogu ja zgresile rabotava.Ovie denovi se vodat razni diskusii za muzejot na VMRO.Nekoi pokusaa da mu go smenat imeto.Mene vo mojata memorija dodeka sum na ovoj svet ,toj muzej ce ostane so negovoto ime koe mu bese dadeno na pocetokot na izgradbata.Se vodat diskusii za nekakvi si vosocni figuri , se raspravaat dali takva figura da ima Vanco Mihajlov.Koga ce napravam sporeba so ovaa Fasisticka nakaza i Mihajlov,ne sum vo sostojba a da pri toa da ne go kazam slednoto: Mozebi Mihajlov se zalagal za nacionalnoto prasanje na makedoncite kako sostaven del na Bugarskata nacija,medjutoa predlogot za spomenik na Djemo e vo sprotivnost so edna druga ideologija.Ideoligija koja treba da izvrsi selekcija na naciite vo svetot.Ideologija za novi"vozviseniRasi" na zemjinata topka.E nasle novive Albanci kogo da slavat.Daki i Imeri spadja vo Rasata na Hitler?.Poseben pozdrav do 50.000 Makedonci koi glasaa za ovoj Nivni Idol.
 
Епилог
Ако може на Тодор Александров и Ванчо Михајлов,зошто да не може и на Џемо? Па и тој бил убиец!За Цанко Големиот да не збориме!?
 
mkd
Pa posle nekoj drug go urival etnickiot sozivot.Albancite se eksperti za toa. Drzavata treba strogo da propise cii spomenici smeat a cii ne smeat da se pravat vo Makedonija. Ako se igra pasivno utre nekoj moze da napravi i spomenik na HITLER
 
xhemo
ako sme protiv komunizmot xhemo vojuval protiv komunizmot i ne gledam nesto loso vo toa pazite, se gradi muze za zhrtvite na komunizmot
 
Silvana
Божеее, колку ли забегани фаци има во ова албанскиов блок
 
Itar Pejo
Sto si sees, toa ce znees. Ako VMRO go proglasuva Lazo i komunistite za krvnici, kako da se sprotivstvavi za spomenik na nekoj sto se borel protiv niv?
 
PARTIZAN
Pod itno da se reagira da se otstrani bistata vo selo Simnica i da se urnat site spomenici na UCK i da se zabrani spomnuvanje na Balistite. Ako sakaat moze spomenik od negovata glava isecena da se napravi koga ja postavile na plostad vo Gostivar i site ja plukale negovata isecena glava - za primer za divite siptarski pleminja sto ke gi snajde ako krenat raka pak na Makedonija.
 
забеган.
Демократија зар не????????????.Секој што убивал треба да мусе изгради СПОМЕНИК.Нели и АЦЕ некого колел,убивал.Уште фали на Хитлер да му изградиме Споменик.Кој од кого побудали овие наречени Политичари.
 
marjan
kako ve zafati graditelska euforija,,gruevska: te probugarska te proalbanska cudo edno?
 
Јован
Почитувана госпоѓо дали знаете - а добрро знаете - што значи ПАНДОРИНА КУТИЈА и кој ја отвори и што очекувавте после тоа, аплаузи? Не ми е јасно што имате толку симпатии према Бај Иван, за кого и против кого работеше тој крвник. Е па некој друг си има симпатии према друг крвник.
 
Musso
Прочитана прикаска. Јас сво моето поблиско семејство имам жртви од раката ма Џемо Хаса, имам и пријатели Албанци. И сето ова што вака сега излчегува на површина е добро. Еднаш веќе напишав а сега и да повторам дека сега е времто на лчуфтирација, дератизација и генерно проќчистуивање. Големите “порои“ кои надјдоа ја разбурбатија тиљата и лајната исплива ана површина. И добро е што е така оти инаку нема ни да може да се исчистат. Спонек на Џемо Хаса - да! И не само на Џемо Хаса, има цела една “плејада дејци“ на кои мкора да им с енаправи брем восочна фигура - за да се знае кои се и што се. Постојат музеи и за такви “дејци“ од сите бои, вери, нации, раси. Злото мора да се покаже, посочи, за да не се заборави, а се со цел за да не се повтори. Сега и “алабанскоиот и македонскиот политичк блок“ можат да бидат на чисто со тоа кој е кој и каква му е “агендата“. Имер Селмани дефинитивно се демаскир аи се покажа во вистинско светло - фашист. И тоа не е моја квалификација туку негова определба - јасно и гласно искажана. Полека сите лајна ќе испливаат на површината и тоа од сите “вери, раси и нации“. Време беше. Затоа сега не се потребвни избори - за да може се да исплива - за да во 2012 да почнеме да избираме меѓу политички опции а не помеѓу “змијата и магарето“. Ова важи за сите без исклучок!
 
filip
makedonija e edinstvena zemja vo svetot koja gi slavi i im gradi spomenici na svoite okupatori i predavnici
 
 
  Powered by Nova Makedonija