Ниту иселениците размислуваат за враќање, ниту државата ги кани


Други вести
Највести
  • Читани
  • Коментирани
  • Оценувани
Коментари и дебати
Ивана Костовска
Да учиме од лошото искуство на Бугарија
Затоа, ако ние како држава останеме слепи пред ваквите случаи, на столбот на срамот ќе нé стави Брисел, кој будно следи што се случува во земјава. Треба ли да дојдеме во ситуација да платиме дебели пенали, па отпосле да го бараме ...
 
Венко Андоновски
Закон против гушење
Законот за непушење предизвика ужасно штетна сегрегација на „ангели“ и „демони“, која како и секоја црно-бела слика нема врска со реалноста ...
 
Проф. д-р Слаѓана Тасева
Уставот и полицијата - кој кого/што штити?
Политичката цел на наводната „реформа“ во полицијата не е намалување на бројот на вработените, иако така пишува во документите за реформата. Политичката цел е да се избркаат неподобните и комуњарите, за да се вработат свои ...
 
 Печати | Прати ја страницата | Врати се назад
 
 

Како земја со долга иселеничка традиција, Македонија нема прецизни податоци за бројот на своите иселеници и единствен извор на податоци се државните органи во земјите каде што тие престојуваат

 
 
  
Рефренот на македонската народна песна „Каде сте Македончиња“ уште долго ќе се потпевнува на свадби и веселби кај нас. Државата нема пари со кои би го стимулирала трајното враќање на нашите иселеници. За волја на вистината, и кај нив нема некој силен порив да се вратат. Како туристи во „стари крај“ може, но за целосно враќање тешко би се одлучиле, велат нашите соговорници од дијаспората. Поизразена желба за враќање има само кај пензионерите, на кои им е поисплатливо странската пензија да ја трошат тука.

Во Европа е поинаку. Во плановите за буџетот за идната година Данска предвидела 13.443 евра по човек за враќање на своите имигранти од странство. И други држави имаат одредени стимулативни пакети за иселеништвото. Во нашиот буџет за оваа ставка нема ниту денар, ниту пак се предвидени некакви олеснувања или ослободување од царини за враќање на иселениците во земјата.

- Агенцијата за иселеништво, со оглед на тоа дека не е овластен предлагач на закони, досега барала од другите државни органи што се надлежни за тоа да предложат царински олеснувања за иселениците или кредитирање на инвестициите на иселениците под повластени услови. Ние би сакале да има некакви стимулации за враќање на иселениците, но тоа најмногу зависи и од економската моќ на државата - ни изјави Васил Наумов, прв човек на оваа институција. За нашите иселеници, пак, пресудна улога за враќање назад игра животниот стандард.

- Сигурно нема да биде лесно да се убедат иселениците да се вратат и да живеат во Македонија затоа што во руралните населби ги немаат најосновните животни потреби: канализација, вода за пиење и куќа за живење. Со 14.000 евра, колку што дава Данска на пример, да се живее во моето село Оптичари е неизводливо, затоа што со тие пари не може да се постават ниту темелите на куќа за живење. А каде е образованието, транспорт до Битола, вработување... Условите во селото се тешки, а инфраструктурата на Македонија е распарчена на ситни делови како мозаик - ни изјави Ицо Најдовски од Австралија. Тој смета дека Владите на Македонија уште од 1991 година не можат да разберат дека ренесансата, економскиот, земјоделскиот и туристичкиот живот ќе се подобри драстично само преку иселениците и обезбедување цврсти услови преку независни државни институции.

Според неофицијални податоци, бројката на македонски печалбари низ светот варира од неколку стотици илјади лица, па сé до еден милион, па и повеќе. Ниту една институција во земјава нема точен податок колку иселеници има Македонија.

- Македонија не прави попис на своите иселеници. Единствениот извор на информации се државните органи во земјите каде што живеат нашите иселеници. Речиси 99 отсто од податоците потекнуваат оттаму, од пописот во земјите каде што има наши иселеници - вели Наумов. Тој нагласува дека ваквите податоци не се најточни бидејќи, во зависност од методологијата, не се евидентира етничката припадност, земја на потекло или јазик што се зборува. Во Франција сите се Французи, додека за Канада, иако процените се дека има неколку стотици илјади Македонци, официјалните бројки покажуваат само 30.000 Македонци.

- Во тој поглед ние како држава сме хендикепирани бидејќи има многу лица што се иселиле од Егејска Македонија и се евидентираат како иселеници од Грција - нагласува Наумов.

Македонците во соседните земји не потпаѓаат под ингеренции на Агенцијата за иселеништво и за нив се грижи МНР, бидејќи тие се третираат како национални малцинства во тие земји.
 
   
Автор: Александар С. Димковски  
 
   
   
   
     
сподели на пинг    
 
   
Веста е прочитана: 629          Оценка: 3,33  
   
    Оставете коментар

Правила за објавување на коментарите
 
   
batka
Site iselenici koi gi poznavam nemaat namera nitu da se vrakaat,nitu da investiraat tuka.Glasovite na nasite od dijasporata ke bidat predmet na manipulacija i smetam deka ne treba da se trosat pari za toa.Koj miluva ke dojde tuka i ke glasa.Baska,takvite kako Sofre od New Jersey mozes da gi kupis za evtini pari za da pisuvaat i reklamiraat nekogo.
 
dusan
makedonci ima milioni po svetot megutoa oficijalnite podatoci najmnogu od politicki poznati pricini se prikrivaat, na primer vo avstralija ima preku 600 000 makedonci ama oficijalno ima 70 000..samo wollongong so okolinata ima 50 000 a sto ostanuva so sydney pert melburn i kade ne drugde....
 
Teofilo
Nitu mislam da se vratam, nitu sakam da me kanat.Pogotovo ne pokani od "krvopijcite" na Makedonskiot narod kako ovoj na slikava so bradata.Kade se pojavi nema veke sreka kaj iselenicite.Sakate Svedska, Amerika, Avstralija.Kade se pojavi gi "podeli" Makedoncite na Vardarci, Egejci, Pirinci i kakvi se ne.Raboti kako crv vo zdravo jabolko, i toa za zal mnogu uspesno.TRAGEDIJA diktirana od nekogo za da se raznebiti se sto e so decenii sozdavano od makedonskata dijaspora.Vlijanieto na "bradatiot" ne e samo od politicki, tuku i od licen interes, za da si go napolni djepceto.Alcnosta e do tolku golema da samo toa (djepceto) e bitno. Vo tekstot se spomenuva pecalbarstvo.Golema, ogromna greska.Iselenicite koi emigrirale po 1990 godina voglavno begaat od Makedonskite politicari koi ne se razlikuvaat vo nisto, osven vo partiite na koi se clenovi.Taka da lugjeto ne odat na gurbet da zarabotat i da se vratat. Tie si odat vo eden pravec, pri toa ne razmisluvajki ni vo eden moment da se vratat.STEMNETO im e od prerodbi, lagi, malverzacii, manipulacii,haoticnost, nesigurnost,poltronizam...itn.Poimot PECALBARI e sosema nesoodveten za Makedonskata dijaspora. Tie sto sakaat da se vratat se mnogu malku, a i od takvite sto se vratija malku ostanaa vo Makedonija, bidejki nostalgijata i "prikaskite" na politicarite se edna rabota, a vistinata i realnosta se drugo.Decata na iselenicite od pred nekolku decenii vo 80% i ne go razbiraat makedonskiot jazik, ne gi poznavaat makedonskite tradicii, i realno gledano nemaat nikakva zelba da dojdat i ziveat vo Makedonija.Ne znam kako ovie lugje bi mozele da se vbrojuvaat vo Makedonci.Povtoruvam ZA ZAL. Poradi vakvata realnost, tesko e da se kaze kolku tocno makedonci ziveat vo dijasporata, a sto i da kazeme ke zgresime.
 
Risto Kostadinov
Nekoi luge se vrakaat vo Makedonija otkoga ke zemaat Penzija vo Stranstvo,ama neli togash e i malku kasno obicno na zapad penzija ispod 65 godini starost za mazi ne se dobiva a invalidska ne moze da se nosi vo Makedonija,tuku jas imam predlog do Gospodata vo vlada,na nas ne ni trebaat pari od vladata na nas ni trebaat nekolku olesnitelni okolnosti,na primer jas sakam da ziveam i vo Avstralia i vo Makedonija koga kako po 6 meseci na primer stanovite vo Makedonija za Avstralijanskite Makedonci ne se skapi am nie sakame poveke kuki za razlika od stan,vtoro za da donesam vozilo na primer Toyota landcruzer vo makedeonija e 30 iljadi dolari poskap od Avstralia,gledam 5 godishna Toyota avensis 20 do 25 iljadi evra pa toj model vo Avstralia nov od fabrika koshta 23 iljadi evra registriran i osiguran pali vozi,shto treba eve ne e sekoj pat do parite imame i inat ako veke znaesh kolku pari e vo Avstralia nikojpat nema da gi platam parite koi se baraat vo Makedonija,a gledamgeka davachki za avtomobil ima mnogu a samo kola li e,zdravstvoto moze da igra golema uloga zamislete 100000 iljadi penzioneri po 1200 penzija plus zasteda 500 dolara na mesec kolku pari se,170 milioni dolari mesecno ke vlevat vo kasata na Makedonija*12 meseci =2.040 biliona,e sega ministerot ima rabota da odraboti da ne vrati nazad a pa i ako doneseme po nekoja stotica a veruvam mozeme najmalku po 300 iljadarki vo prosek nekoj i po nekoj milion praj esapo Ministeru,namaluvaj Ddv za uvoz na mashini i avtomobili napraj go 5 do 10 nasto kako vo cel svet,i ke vidish kako ke pochneme da se vrakame eve jas sum gotov am ne znam ni kako ni koj da prasham ima li Makedonija luge koi mozaat da objasnat od A do Z ili se ushte e kako porano.Pozdrav i chestita nova2010.
 
dimko
na sekoja nasa taka narecna vlada od iselenicite im trebet samo parite narodot ako se vratit ke im prajt problemi pa zato si teret po staro begajte odovde odete rabotete po svetov gradetego a tie poslusnicite im nivni ke zivet na ona sto iselenicite go pustet EEEEEEEEEJJJJJJJJJJJJJJJJJJ<<<<<<<<<<<
 
goko
nema nisto po ubavo od svojata zemja no nie koj sto gi zedovme kuferite dojdovme vo australia si kupivme kuki stanovi poleka se vklopivme vo sistemot ke bide mnogu tesko nekoj da ne ubedi da se vratime.decata ne ja custvuvaa makedonija kako svoja drzava tie zboruvaa makedonski no kako ke gi naucime decata da se vklopat vo nasiot korumpiran sistem.na sekoj eden treba da mu se poklonuvas ako sakas da svrsis radota.nema zakon vo momentov tuka sme vo hristijanska zemja kako da mu objasnam na sin mi deka vo 5 casot na utro sakal ili ne ke go budi ogata.da go zaprime nemozime zatoa sto nema zakon.jas ke si dojdam da se prosetam no da ziveeam nema sansi.
 
SASO
Ne sakam da go navredam giorgi ama nie nemame drzava oti ona ne postoi ne postoi zatoa sto ona ne saka da im pomogne na lugeto sto ziveat tamu kamoli na lugeto koi se vo stranstvo " Agencija za iselenistvo " jas sum vo usa poveke od 8 god i nemam cueno i videno nekoj od nasite makedoncinja do sega taa AGENCIJA da ima nesto pomognato Niv i e bitno da ima poveke luge vo stranstvo za da mozat da prakat pari vo MK pa za nas ne e bitno nie imame DOBAR zivot ,, ambasadata tuka ne saka ili NE moze da pomogne kamoli agencija taka ke si pcovisame po tugite zemji sami a za agencijata nikogas ne e pomognala na nikoj nitu ke pomogne . Ovaa tema e mnogu interesna za nas koi sme nadvor od RM i sakam da mu kazam na avtorot na ovaa storija deka treba da napravi nesto posiroko i podlaboko na temata bidejki sekoj saka da se vrati vo rodniot kraj i decata so se rodeni vo stranstvo znaat za nasata MK a za nas starite dali agencijata ke pomogne ili ne ne e bitno bidejki sekoj ima egzistencija od nas koi se vo tuginata tesko na tie luge so zivea vo MK kako pak tie tamu ziveat
 
giorgi
Smessno e da se ima Drzzava koja nema svoja iseleniccka organizacija koja bi eventualna kie se grizzesse za svoite lugie vo stranstvo.Vo Kanada brojkata na zapissani drzzavjaani od makedonsko poteklo porasna posle osamostaluvanieto na R.M. od 8500 na 38500.No da ve zapoznam so najgolemite problemi na onija koj eventualno bi se vratile svoite krajni godi da dozziveat vo Tatkovinata.Se razbira najvazzniot takov problem bi pretstavulo zzevealissteto,ssto znacci Drzzavata bi trebalo da gradi iseleniccki zgradi ili placevi kade komunikaciitekie bidat mozni za nivno sekoj dnevno dvizzenie.Vtor od mnogute problemi bi bil e bolnicite koi veruvam vo penzionerskite ili vo postarite godini kie im bidat nuzzni.Standardot na istite e mnogu mal vo sporedba so ssto imaat sega a so ovaa doagia i osiguranieto.Makedonija bi trebalo da odpoccni so brossuri polni so takvi informacii.Ako jas so mojata zzena bi se vratil bi raspolagal so 4000 cd na mesec penzii a izasstedevini koi bi pomagale onija 4000 dol.da se dosta za da se zzivi kvaliteten starski zzivot.Occigledna e peccalbata od toa za Makedonija ali se plassam deka nema niti sakanie pa kamo kurazz da se ressat ovija problemi.Najvekieto penzioneri ssto so godini se vrakiat nazad seSkotite Ircite I Angliccanite oti drzzavata im obezbeduva takvi uslovi za vrakianie.Jas go pozdravuvam avtorot na ovoj napis i prav e koga veli deka nikoj neznae za sostojbata na iselenicite kako brojna taka i za zzelbite nivni za vrakianie.Posle Maticata koja pokraj sspijoniranieto za bivssa Jugoslavija se zanimasse iso iselenicckoto prassanie ostana edna golema prazdnina koja dosega nikoj nemozzel a najverojatno i ne sakaa da se popolni.Fakto deka iselenicite isprakiat ogromni koliccini pari vo Makedonija(onija pari ssto se znaat,a drugite ssto stignuvaat preku rodnite vo kess,nikoj ne mozze da gi prebroe ,pokazzuva deka nie ovde ja ljubime Makedonija a vreme e da se ubedi iselenisstvoto deka i Makedonija gi ljubi niv.
 
po
Sve e relativno i mnogu e tesko da se zboruva generalno zasto sepak postojat mnogu faktori a toa se semejstvoto finansiite situacijata na sekoj poedinec.....Jas ziveam vo stranstvo no smetam deka voopsto ne e vo red da Republika Makedonija dava pari za mene da se vratam pritoa zapostavuvajki gi lugeto koj ziveat vo Makedonija (tuka mislam na prenasocuvanje na tie pari vo zdrastvoto obrazovanieto i sl).....Problemot ne e sto dava drzavata preblem e drzavata sto ne moze ili ne saka da svati deka ako sozdade uslovi za vrakanje dosta ke se vratat (tuka mislam na sigurnost vo investiciite i sl)...Iluzorno e da se nadevame deka site sto se nadvor ke se vratat zasto toa ne go napravile i iselenicite Italijani Grci i drugi.....No sepak Makedonija e nasa i takva ke ostane
 
Orce Makedonski
Samo nakratko iselenicite razmisluvaat da se vratat nazad ,no klucot e vo drzavata RM nie iselenicite poveke razmisluvame za dobroto na Makedonija ,no naprotiv nemame pokana .Pozz od Orce Makedonski i VMRO-ZA SVETSKA GEOGRAFIJA NA MAKEDONIJA
 
Cvetan Sokoleski
Eve ute edna intersna tema,za koja moze da se diskutira so denovi.Jas zivejam vo Svetska povejke od 40 godini sega penzioner i so zadovolstvo bi se vratil vo Rodnoto Kicevo da tamo go pominam ostatokot od mojot zivot,toa mnogu go diskutirame so mojata sopruga koja e isto vo penzija.No tuka se ipravuva problemot,posto decata ostanuvaat vo Svetska kade ke se smestime dokoku ni treba staracka nega to vo Kicevo go nema niti se razmisluva za igradba na nekoj staracki dom. Mnogu nasi bi se vratile no standarot vo nasata takovina e katatrofalen za starite osobi. Vlasta treba dobro da razmisli za ovaa pronlematika.Ima lude po nekoku generacii zicejat vo dvosobni stanovi a zivotot i na starite i na mladite e pekol.Ima mnogu sto zivejat vo zapadnite drzavi a nivnite roditeli se vo Makedonija maka maca so nivnata nega,drzavata za toa e gluva i slepa. mozebi vo Skopje ima nesto takvo no Makedonija nee samo Skopje.Pozdrav
 
 
  Powered by Nova Makedonija