Ѓунер Исмаил да каже како неговите ученици завршиле во затвор


Други вести
Највести
Коментари и дебати
Дарко Јаневски
Славомакедонци од Естонија
Ајде што никој жив на оваа планета, барем од пристојност, нема да си дозволи некому да му наметнува име, освен ако не е влезен во ментални проблеми поддржани од премногу читање на Мајн Кампф или доколку не е задоен со фалшиво ...
 
Билјана Ванковска
Хашка шлаканица
Ние, кои сѐ што се однесува на воените злосторства ставаме под чергиче или завиваме во уставно-судска амнезија, се возбудивме од хашка пресуда за хрватски генерали. Сензационалната вест (како што ја нарече Шпигел) се совпадна ...
 
Јованка Кепеска
На годишнината од раѓањето на Крсте Мисирков
Јазикот, кој е духовното богатство и наследство, во гласовните знакови или зборови, ги отпечатува сите народни мисли, чувства и желби со кои има живеено и живее еден народ и што се предаваат од поколение на поколение. Да се откаже ...
 
 Печати | Прати ја страницата | Врати се назад
 
 

Наместо да зборува за минирање споменици, подобро е Исмаил да се сконцентрира на документите што ќе ги објавиме, а се однесуваат на неговата соработка со тајните служби, вели Томе Аџиев, претседател на Комисијата за верификација на фактите

 
 
  

ТОМЕ АЏИЕВ ГО ПОВИКУВА ЛУСТРИРАНИОТ ЕКСМИНИСТЕР

Поради кодошењето на Ѓунер Исмаил во 1980-тите години, група ученици настрадале со тоа што биле исклучени од училиштето, прекршочно казнети, а дел од нив завршиле и во затвор, вели Томе Аџиев, претседател на Комисијата за верификација на фактите, која во петокот го лустрира поранешниот министер во Владата на СДСМ.

- Наместо да зборува за рушење и за минирање споменици и објекти, подобро е Ѓунер Исмаил да се сконцентрира на документите што в понеделник ќе ги објавиме, а се однесуваат на неговата соработка со тајните служби.

 Никој ништо не ни подметнал нам како на комисија, ниту пак некој се плаши од Ѓунер Исмаил за да не го спроведеме процесот на лустрација понатаму. Сето ова што тој го говори по медиумите е само замајување на јавноста и дефокусирање на вниманието. Ние пронајдовме документи и во тие документи јасно стои дека тој бил соработник и ги кодошел учениците на кои им бил класен раководител. На службите им кажувал дека таа група ученици пееле албански песни и името на државата Албанија го пишувале со големи букви. Токму поради ова, овие млади луѓе биле избркани од училиштето, против нив биле поведени прекршочни постапки и биле казнети, а неколкумина од нив завршиле и во затвор. Ѓунер Исмаил треба да каже дали е ова вистина или не е, а не да зборува за сосема други работи што немаат врска со лустрацијата - вели Аџиев.

Во СДСМ се дискутира радикално

Тој додава дека во текот на денешниот ден ќе бидат објавени сите документи, така што вистината комплетно ќе излезе на виделина.

- Ѓунер Исмаил сам си придава важност што ја нема. Свесен е дека е виновен, па кога веќе ќе биде лустриран сака тоа да го направи со голема помпа, која нема да му помогне - вели Аџиев.

Во интервју за домашна кабелска телевизија Ѓунер Исмаил потврди дека Социјалдемократскиот сојуз планира рушење на спомениците од проектот „Скопје 2014“ кога ќе дојде на власт. Исмаил, кој вели дека ја поддржува филозофијата на „францускиот клуч“, т.е. демонтирање на спомениците, која неодамна ја презентира неговиот пријател Љубомир Фрчкоски, го открива и сценариото на опозицијата. Тој тврди дека во СДСМ се разговара многу порадикално отколку што некој може да замисли.

- Теоријата на францускиот клуч апсолутно ја поддржувам, особено за некои споменици што се навреда за нашиот вкус, кои се навреда за интелигенцијата на граѓаните. Конкретно од оној воин, сосе татко му, мајка му и роднините, па натаму, сосе Никола Карев, непропорционалниот Никола Карев пред Собранието, целата таа булумента таму наспроти Собранието, која служи за потсмев - изјави Исмаил.

„Цар Самуил“ во Охрид, портата „Македонија“ во воздух

Дел од спомениците ќе биле дислоцирани, како на пример „Цар Самуил“, кој ќе му бил подарен на Охрид, а другите ќе биле демонтирани и стопени.

- Некои, пак, се разбира ќе бидат предмет на обработка на металуршката индустрија. Во советите на СДСМ ќе се изненадите, ама се дискутира многу пожестоко отколку што можете да прочитате по колумни. Таму дискусиите се многу пожешки, многу порадикални. Се разбира, јавноста не е присутна, добиваат понекое штуро соопштение, но таму се дискутира безмилосно, радикално… за разни прашања. Во сите совети на СДСМ, тоа не е необично - додава во интервјуто Исмаил.

За портата „Македонија“, Исмаил тврди дека ќе ја доживее судбината на сите дивоградби.
- Не гледам причина зошто и минирање да не биде опција. Ако експертите кажат дека таа не треба таму да биде, нема да биде - вели тој.

Членовите на Комисијата за верификација на фактите со шест гласа „за“, два „воздржани“ и три гласа „против“, оценија дека тој бил соработник на тајните служби од идеолошки причини. Од декември досега се пронајдени нови документи и сознанија врз чија основа членовите на комисијата ја донесоа оваа одлука. Во документите поранешниот министер се именува како оперативна врска, а има потпишано и своерачна изјава за акцијата насловена „Трговци“. Во неа биле опфатени и малолетници чиј класен раководител бил професорот Ѓунер Исмаил, и неговите изјави ги дополниле досиејата на учениците, од кои некои биле избркани, а дел завршиле и во затвор.

 
   
Автор: Жарко Василевски  
 
   
   
   
     
сподели на пинг    
 
   
Веста е прочитана: 2463          Оценка: 4,54  
   
    Оставете коментар

Правила за објавување на коментарите
 
   
Do Adziev
Prestanete da go rusite bezbednosniot sistem.
 
Vasko
Pa sto misli so toj radikalizam kaj ke stigne, koj ke g o pofali ili podrzi osven SDSM i toa nekoj od niv. Poznavam mnogumina od SDSM koi nikogas ne bi srusile nisto sto e izgradeno
 
Pirin
pa ne lazel covekov , sto ste navalile tolku , ete sega najvisok jarbol kaj kcevo se vee pa nikoj nisto i isto skopje ke bide preplaveno so albanski bajraci nikoj nisto.
 
real
SDSM patos, ne veruvav deka tolku se zabegani, zalno.
 
Бојан
Ѓунер Исмаил може да говори и за други работи, не само за лустрацијата, тоа е негово право. Она што Томе Аџиевски не смее да го прави кога излага пред медиуми во својство на претседател на Комисијата за верификација на фактите е да емитува вакви пропагандно политички пораки. Со изјавите го девалвира целиот процес на лустрација и потврдува дека е процесот е политичка алатка за пресметка со неистомислениците. Во нормална држава...ама не сме нормална држава.
 
До Иван
А , ти Иване , спомениците ти ги правеше со пари од твој џеб.Со бронзата можат да се направат шахти за сите улици во Скопје,да не зјаат дупки,кодошу!
 
В. Кратовалиев
Кога во една прилика, Владе Милчин ги објаснуваше своите проблеми со фактите, Ѓунер бааги попарено и нешто бело гледаше. И тогаш, како и сега Ѓунер се топори, *Целата постапка е неуставна и противзаконска и јас не ги признавам*, но мечката заигра и пред неговата врата, па и за него голем проблем со фактите, а не со комисијата и нејзиниот председателот Аџиев.
 
Политичка лустрација со закани
Нелустрираните кодоши од СДСМ што нема да се преминат во ДПМНЕ ке добиваат вакви закани од политиѓките лустратори на ДПМНЕ. Ѓунер најдобро да премине во Дпмне како што направи пола СДСМ.така преку ноќ ќе стане патриот и ке се спаси.
 
Мичо, Штип
Дали Ѓунер Исмаил е свесен каква омраза и навреди шири кон Македонците? Кој си ти бе да рушиш споменици? Кој ти дава право да даваш такви изјави? Дали треба ние Македонците да бараме од државата да бидеш иселен од Македонија затоа што сме трпеле 5 века ропство од твоите сонародници? Се додека во редовите на сдсм има вакви кодоши и антимакедонци, таа партија ќе биде вечно во опозиција.
 
Иван
Споменици ќе рушиш кодошу? Не си ги градел ниту ти, ниту твојот лидер Бранко за да рушиш. Тој Бранко кој го плукаше порано а сега пак си негова десна рака. Од такви како кодошот Ѓунер Исмаил страдале и страдаат Македонците.
 
ФЕЛИКС
По мене да се амортизира лустрацијата треба Ѓ.Исмаил да истапи како неговиот коалициски колега а инаку исто така лустриран.Па така нека истапи со ,,се гордем со тоа што сум бил буден и секогаш спремен да го откријам внатрешниот непријател,,.Оти вакво нешто доликува на сегашни екскомунисти,плус марксисти и марксистички просветни едукатори и комунисти кој останале доследни на идеологијата.
 
ljupco
G-ne Gjuner Ismail Ako navedenotpo od KVF e tocno(voopsto ne se vazni motivite,ne e vazno dali ima dokumenti) zarem toa ne e dovolno da se sokriete i nikogas povekje da ne se pojavuvate vo jasvnosta.Ako pak nisto ne e vistinito,togas naravete go toa sto go imate zamisleno.
 
 
  Powered by Nova Makedonija