RSS iconНАЈНОВИ ВЕСТИ

 
 ПЕЧАТЕНО ИЗДАНИЕ
Во обид да навлеземе подлабоко не само во корените на сегашната политичка криза туку и во амбиентот што им овозможува на кризите да се рециклираат, само со различен интензитет, „Нова Македонија“ анализира - како да се воспостави систем базиран врз јасно дефинирани правила, принципи, ...
САД и Русија водат битка во повеќе сфери во рамките на т.н. нова студена војна, а една од најпрофитабилните меѓу нив е трговијата со оружје. Експертите велат дека двете суперсили, како најголеми извозници на оружје, можат и најмногу да профитираат од сѐ пожестоките конфликти ...
Во Основниот суд во Битола е именуван и стечаен управник кој во наредниот период треба да ја сними целокупната состојба во фабриката и потоа заедно со доверителите да се изјасни дали и на оваа фабрика ќе ѝ биде ставен катанец или, пак, ќе се прифати некој модел на преструктурирање ...
Подобри семенски материјали, промена на културите што се одгледуваат или оставање на нивите да одморат преку некоја година, користење повеќе препрати за заштита од штетници или од болести, вградување системи за наводнување и разни други решенија можат да помогнат земјоделците ...
Пациенти морале да поминат низ болни медицински процедури без да им биде дадена анестезија. Покрај тоа, биле регистрирани повеќе случаи кога пациенти биле одбиени од болниците затоа што установите немале опрема за мерење крвен притисок. Во друг случај, од пациент било побарано ...
Заедничките стратегии, координацијата и размената на искуствата за борбата против тероризмот и преостанатите криминали се клучни бидејќи само така земјите можат да се соочат со криминалците, е пораката испратена до илјада делегати од земјите-членки на ОН ...
Во моментов вршиме анализи и интензивно размислуваме како да ја надминеме настанатата ситуација и во најскоро време ќе излеземе со решение во врска со музиката во автобусите на ЈСП, истакнуваат од претпријатието ...
Уметниците што протестираат се сѐ повеќебројни. Сведоци сме на повторното будење на солидарноста, како и на свесноста за тоа колку е важна слободата. Сетете се на онаа мисла на Толстој што се наоѓа при крајот на „Војна и мир“, дека човекот што нема слобода, нема ни живот. На ...
Автомобили, мотори, велосипеди, ставени во рамка и направени од секакви предмети и дреболии го чинат творештвото на Стојановски, кое неодамна беше изложено во „Концепт 37“. И покрај тоа што има 66 години, ова е негова прва изложба ...
Се претпоставува дека клубовите како Манчестер сити и ПСЖ би можеле да имаат најголеми придобивки од најавените олеснувања, поради што веќе се шпекулира со скапи трансфери, вредни над 100 милиони евра, на ѕвезди како што се Лионел Меси, Герет Бејл и Анхел ди Марија ...
 
  • Спорт
  • Забава
  • Прилози
Големите трошачи со нетрпение ги очекуваат олеснувањата
Се претпоставува дека клубовите како Манчестер сити и ПСЖ би можеле да имаат најголеми придобивки од најавените олеснувања, ...
Червар: Да се издржи психолошкиот притисок
Со синоќешниот дуел помеѓу ракометарите на Пролет и на Вардар започна решавачкото 8 коло од плејоф-завршницата во домашното ...
Карпи, Фросиноне, Инголштад 04 и Бурнмаут за првпат во елитата
Од нив на најмал стадион што собира 4.144 гледачи своите средби дома ќе ги игра Карпи ...
Оној што прави идентични дела не е уметник, туку фабрика
Автомобили, мотори, велосипеди, ставени во рамка и направени од секакви предмети и дреболии го чинат творештвото на Стојановски, ...
„Тинаривен“ ја отсликува болката на животот во прогонство
„Тинаривен“ е бенд составен од виртуозни музички бунтовници, кои преку својата музика водат борба за остварување на правата ...
„Заа“, „Љубојна“ и „Бла, бла, бла“ нови учесници на „Д-фестивал“
Српскиот реге-состав „Заа“ и домашните „Љубојна“ и „Бла, бла, бла“ се новите потврдени имиња што ќе настапат на петтото ...
Првиот услов да се биде човек е да се биде чесен
Уметниците што протестираат се сѐ повеќебројни. Сведоци сме на повторното будење на солидарноста, како и на свесноста за ...
Ретки фотографии од Фрида Кало на изложба во Њујорк
Изложба насловена „Огледалце, огледалце“, на која ќе бидат претставени повеќе од триесет ретки винтиџ-фотографии од мексиканската ...
Јосифов изложува во Сан Франциско
Мултимедијалниот проект „Вит-нес“ на македонскиот уметник Игор Јосифов е дел од Интернационалниот уметнички фестивал во ...

 
 
 
 
Ретро
 
На денешен ден
 
Тв програма
   
На денешен ден
 
   
  Powered by Nova Makedonija